Asgari ücrette kim ne vaat ediyor?

“Bünyamin bey, asgari ücretle tekstilde çalışıyorum. Asgari ücret artacakmış diyorlar, doğru mu? Bizim patron da bu artışı yapmak zorunda olacak mı? Sigortaya yeni asgari ücretten mi gösterileceğiz?”

Sayın okurum, ülkemizde aylık bazda hesaplanan bir asgari ücret uygulanıyor. Asgari ücret kimsenin bunun altında bir ücrete çalıştırılamayacağı rakam demek.

1 Kasım’da yaşayacağımız seçimlerde tüm siyasi partilerin ekonomik vaatleri öne çıkıyor. Bu ekonomik vaatlerden biri de asgari ücrette planlanan artış.

Neredeyse seçime giren ciddiye alınabilecek tüm partiler asgari ücreti arttırmayı vadediyor, ülke çapında yeni asgari ücret rakamlarını yürürlüğe koymayı planlıyor.

Eğer asgari ücretin artması halinde bu hem kamu kurumlarını hem de özel sektörü bağlayan bir düzenleme olacak. Yani sizin gibi tekstilde çalışanlar da zam alacak.

Peki, asgari ücrette kim ne vadediyor, hangisi gerçekçi hangisi afaki, yeni dönemde bizi neler bekliyor? Etraflıca ele alalım…

Vaatlere Göre Asgari Ücret Artıyor!

Öncelikle “nasıl olsa kazanamam, onun için salla gitsin” tarzındaki afaki asgari ücret önerilerini geçelim… 5 bin TL olsun diyen de var 10 bin TL diyen de… Atış serbest!

Ülkede birden Irak’ın petrolünün bir benzeri keşfedilmezse bu verilen vaatler tümüyle yalan…

Gelelim asgari ücret konusunda ciddiye alabileceğimiz siyasi vaatlere…

Halen ana muhalefet partisi olan CHP ve Saadet Partisi asgari ücreti 1500 TL’ye çıkartmayı planlamakta.

MHP seçimi kazanıp iktidar olması halinde 1400 TL asgari ücret uygulanacağını söylüyor. Seçime giren küçük partilerden HDP ise asgari ücretin ülke çapında 2000 TL olması gerektiğini savunuyor.

Tüm bu rakamların tüm vergi ve primler çıkartıldıktan sonra işçinin eline geçecek olan net ücret olduğunun altını çizelim.

Sektörel Asgari Ücret Gelir mi?

İktidar partisi Ak-Parti’nin ise ilk kez bu seçimde asgari ücreti attırmayı vadettiğini görüyoruz.

Buna göre Ak-Parti’nin seçimi kazanması halinde asgari ücret net 1300 TL olacak. Bu ise brüt 1650 TL civarında bir rakam demek…

Ak-Parti’nin bir başka vaadi ise asgari ücret üzerinden düzenleme yaparak ülke çapında ve tüm sektörlerde geçerli tek bir asgari ücret uygulamasında revizyona gitmek.

Buna göre yapılan işin tehlikesi ve ağırlığına göre farklı asgari ücret rakamlarının gündeme getirilmesi bekliyor. Bunun, şimdilik konuşulmasa da, bölgesel asgari ücret uygulamasına da kapı aralayacağını söylemek mümkün.

Vergi Yükünü Kaldırmak Önemli

Burada asgari ücretin net tutarı kadar dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu var ki, o da vergi ve prim yükü…

Önemli olan asgari ücret üzerindeki daha evvel hafifletilmiş olan vergi yükünün tümüyle kaldırılması. TÜİK’in açlık sınırının bile altında bir ücret alan işçiden vergi almak hakkaniyet ilkesine uygun değil.

Keza çeşitli işveren teşvikleri ile hayata geçirilen yüksek sigorta prim yükünün hafifletilmesi uygulaması da sürdürülmeli…

Prim yükünü yüksek tuttuğunuz sürece hem kayıtdışı istihdamı teşvik etmiş oluyorsunuz hem de devletin daha fazla gelir elde etmesini engelliyorsunuz.

Asgari ücret üzerindeki prim yükünün 5 puanlık teşvikine benzer yaygın teşviklerle azaltılması zaruri…

Ucuz İşçilikle Büyüme Sisteminin Sonundayız!

Asgari ücret konusunda sanayici ve işadamlarının kaygılı olduğunu görüyoruz. Maliyetlerimiz artacak, küresel rekabet gücümüz zayıflayacak diyorlar…

Oysa bu alanda sanayicimize, işverenlerimize de iş düşüyor.

Türkiye ekonomisi ucuz işçilik ile gidebileceği yerin sonuna yaklaştı…

Türkiye’nin rekabet gücünü ucuz işçilikle üretilen ve ucuza ihraç edilen basic ürünler yerine kalifiye işçilik ile üretilen yüksek katma değerli ürünlere yönlendirmek gerekiyor.

İşin Türkçesi koton yerine nano-teknoloji kumaş, bor hammaddesi yerine ondan yapılan mikroçip, tekstil kumaşı yerine moda kreasyonları, metal sac yerine uçak kanadı üretip dünyaya satmamız gerekiyor.

TÜSİAD ve diğer patron örgütlerinin asgari ücretin artışı konusundaki vaatlere sitemini bir de bu perspektifle değerlendirmek gerek…

Kim Kazanırsa Kazansın Türkiye Kazansın…

1 Kasım seçimlerinde kim kazanırsa kazansın asgari ücrette yılbaşından itibaren ciddi sayılabilecek bir artış göreceğiz.

Elbette ki siyasetçiler sözlerini tutarlarsa…

Asgari ücret, yalnızca işçileri yâda işverenleri değil, tüm ekonomiyi ve ülkenin geleceğini ilgilendiren bir düzenleme olduğu için umalım ki, seçimi kim kazanırsa kazansın Türkiye kazansın…

Dileğimiz ki, hem dar gelirli kazansın hem de ülke ekonomisi kazansın…

Bünyamin Esen

Muhasebe Network

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir