Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçiye ödemekle yükümlü olduğu olduğu bir tazminat şeklidir. Ancak kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Sözleşmenin feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde ödenir.
Bir işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmesi için aynı işyerinde veya aynı işverene bağlı değişik işyerlerinde en az bir yıllık çalışma süresi olmalıdır.
Günümüzde Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışma hayatımızda halen kullanılan yasal düzenleme 1475 sayılı yasadaki 14. maddedir. Bu maddeye göre bir işçinin kıdem tazminatını hak edebilmesi için:
1-İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması veya vefat etmiş olması,
2-İşçinin işveren tarafından ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle işten çıkarılmamış olması,
3-İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa ayrılma nedeni İş yasasının 24, maddesinde belirtilen işçinin haklı bir nedene dayanarak derhal işi bırakması şartına bağlı olması,
4-İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa ve erkek ise muvazzaf askerliği nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalmış olması,
5-İşçi kadın ise ve çalışırken evlenmiş ise evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılmak istemesi,
6-İşçinin emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup emeklilik için ilgili kuruma toptan ödeme yada maaş bağlanması için müracaat etmiş olması,
7-İşçi en az 7000 gün prim ödeme gün sayısı veya en az 25 yıllık sigorta ve 4500 gün prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş olup kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmayı beklemeden kendi isteği ile işten ayrılmış olması, ya da 506 sayılı yasanın geçici 81, maddesindeki emeklilik sürelerini doldurmuş olmak kaydı ile sadece yaşını doldurmayı bekliyor iken yine kendi isteğiyle işten ayrılmış olması,
8-İşçinin aynı işyerinde veya aynı işverene bağlı değişik işyerlerinde en az bir yıllık çalışma süresi olmalıdır.
İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Kıdem tazminatı hesaplanırken sadece damga vergisi kesintisi yapılır.
Giydirilmiş brüt ücret, işçiye verilen aylık brüt maaşa ikramiye, prim, yol, yemek, yakacak yardımı vb. gibi maddi olanakların eklenmesiyle elde edilen toplam brüt aylık gelirdir.
Kıdem tazminatında hesaplanabilecek bir maaşın tavanı vardır. Bu tavan her sene devlet tarafından belirlenir. 2015 yılı ilk 6 ayı için kıdem tazminatı tavanı 3.541,37 TL dir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama” için 3 yorum

 • 06 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:31
  Permalink

  Serdar bey merhaba

  Size sormak istediğim bir konu var internette araştırdım ancak kafam çok karıştı her yerde farklı hesaplama yöntemleri var.
  Özel sektorde çalışmaktayım her ay prim almaktayım maaşım dışında bordromda da satış primi olarak gözükmektedir ancak her ay prim tutarım değişkenlik göstermekte tazminatım hesaplanırken son ay daki bordromda gözüken brüt prim tutarından mi yoksa son bir yılın ortalaması alınarak mi tazminat hesaplaması yapılacak

  Yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler

  Yanıtla
  • 07 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:33
   Permalink

   Son aldığınız gerçek (çıplak ücret) brüt ücretinizin üzerine, son bir yıl içince aldığınız prim vs.aritmetik ortalaması eklenerek bulunan ücret üzerinden hesaplanır.
   Mesela 12 ay boyunca 12.000,00 TL prim aldığınızı düşünürsek ve aylık asgari ücret alıyor olsaydınız; 2029,50 tl Asgari Ücret + 1000,00 prim = 3029,50 üzerinden Kıdem tazminatı hesaplanacaktır. Sadece mesailer kıdem tazminatı hesabında kullanılmaz.

   Yanıtla
   • 07 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:47
    Permalink

    Serdar bey merhaba

    Yardımınız için teşekkürler konuyu anlamam da çok yardimci oldunuz.
    Geriye dönük Bordro larıma baktığımda son 12 ayda sadece 1 ay prim almamisim yıllık iznim den dolayi bu seplede is verenin kıdem tazminatı hesaplamasında satış primlerini hesaba katmama gibi bir hakkı olduğuna dair internette bir kaç yazı okudum ancak diğer onbir ay düzenli olarak bordromda satış primi gözükmektedir

    İyi çalışmalar Teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir