Yaşınızı beklemek üzere memuriyetten ayrılabilirsiniz

5 Mayıs 1966 doğuluyum. 9 Kasım 1987’de MEB’de öğretmenliğe başladım. Emeklilik için yılım doldu, yaşı bekliyorum. Ancak yaşı beklemeden ayrılmak istiyorum. Herhangi bir hak kaybına uğrar mıyım? Dilekçemi şimdi vermek mi yoksa 1 Ocak 2016’da vermek mi daha uygun olur? Askerlik (4 ay) ve ücretsiz izin (9 ay) döneminde yatırılmamış emekli keseneklerini borçlanmamın avantajı olur mu? Yusuf Ulusoy
4 ay askerlik, 9 ay ücretsiz izin olmak üzere toplam 11 ayı hizmetinizden düştüğümüzde, emeklilik için 25 yıl fiili hizmet süresi ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Hizmet sürenizi tamamladığınızdan, 51 yaşınızı dolduracağınız 5 Mayıs 2017 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız. Ücretsiz izin sürenizin 7 ayını borçlanırsanız, emeklilik yaşınız 50’ye iner ve 5 Mayıs 2016 tarihinde (1 yıl daha erken) emekli olabilirsiniz. Borçlanmayı düşünürseniz, altı ay bekleme süresi nedeniyle 5 Kasım 2015 tarihine kadar borçlanma işlemini gerçekleştirmelisiniz.
Emekliliğiniz için gereken hizmet sürenizi tamamlamış olduğunuzdan, emeklilik yaşınızı beklemek üzere memuriyetten ayrılmanız halinde emekli ikramiyesi açısından hak kaybına uğramazsınız. Emeklilik dilekçenizi her halükarda yaşınızı doldurduğunuzda vermeniz gerektiğinden, memuriyetten ayrılma dilekçenizi şimdi vermeniz ile 1 Ocak 2016’da vermeniz fark etmez.

Sezgin Özcan

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir