Yabancı öğrencilere GSS’li olma hakkı var

Malum LYS sınav ve yerleştirme sonuçları açıklandı, üniversitelerde kayıt dönemi başladı.

Ülkemize artık yurtdışında gelen pek çok öğrenci de var, yabancı öğrenciler de üniversitelere kayıtlarını yaptırmaya başladı.

Türkmenistan, İran, Azerbaycan, Afganistan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Arnavutluk gibi ülkeler Türkiye’ye en çok öğrenci gönderen ülkeler olsa da İngiltere’den Almanya’ya Bulgaristan’dan Çin’e dünyanın birçok ülkesinden ve Avrupa’dan gelen pek çok öğrenci de Türkiye’de yükseköğrenimlerini sürdürüyor.

Örneğin halen 1499 Yunan öğrenci ülkemizde yükseköğrenim görmekte.

Üstelik bu öğrencilerin bir kısmı Türkiye’nin dünya sıralamasına giren okullarına gidiyor.

Daha çok yabancı öğrenci ise kapıda sıraya girmiş, Türkiye’ye gelmek için bekliyor. YÖK, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 142 bin 317 yabancı öğrenci kontenjanı ayrılmış durumda.

Yabancı Öğrencilerin Sağlık Sigortası Hakkı Var

Kanunlarımıza göre ülkemizde öğrenim gören bütün yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal güvenlik hakları bulunuyor.

Bu durum ülkemizde sosyal devletin ne kadar geliştiğinin bir göstergesi…

Yabancı öğrencinin hangi ülkenin uyruğunda olduğu, o ülke ile aramızda anlaşma olup olmadığı fark etmiyor, tüm öğrencilerin sosyal güvenlik kapsamında olma, hastaneye gidebilme hakkı bulunmakta.

Bunun için yabancı öğrenciler, öğrenim gördükleri okullara ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren üç ay içerisinde sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine yazılı talepte bulunmalılar. Bu şekilde başvuranların genel sağlık sigortalısı tescil işlemleri yapılmakta, hastaneden faydalanabilmeleri gidebilmeleri sağlanmakta.

Burada ÜÇ AYLIK süreye dikkat etmek gerekiyor.

Hangi Belgeleri Götürmek Gerek?

Bu uygulama aslında yeni sayılır. Zira 20.05.2013 tarihinde beri öğrenciler için üç aylık başvuru süresi getirilmiş bulunuyor.

İlk defa kayıt yaptıran öğrencilerden, ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde, öğrenim gördükleri okulların bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine başvuranların GSS’li olduğunu belirttik. Peki öğrencilerin hangi belgeleri götürmesi gerek, onu da belirtelim.

Bu şekilde başvuran öğrencilerin götürmesi gereken iki belge var: İlki GSS’li olmak için talep dilekçesi. İkincisi ise, öğrenim gördükleri okullarından alacakları ilk kayıt tarihini gösterir öğrenci belgesi.

Tabii ki öğrencilerin yabancı olduklarını gösterir pasaportlarını da yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Bir Yıllık Prim Peşin Alınıyor

Bu şekilde başvuran yabancı öğrenciler, SGK’ya yazılı talepte bulundukları tarihi takip eden gün itibariyle bir yıllık genel sağlık sigortalılıkları yapılmaktalar.

Yabancı öğrencilerin primleri düşük, asgari ücretin üçte biri üzerinden prim kesiliyor.

Buna göre yıl sonuna kadar geçerli olan asgari ücrete göre hesaplandığında öğrenciye uygulanan aylık prim tutarı yalnızca 50 TL 94 Kuruş.

Bu ise öğrencinin yıllık 611 TL 28 Kuruşu ödeyerek tam bir yıl sağlık sigortalısı olması demek, SGK ile sözleşmeli kamu veya özel tüm hastanelere gidebilmesi demek.

Özellikle batıdan gelen öğrenciler için bu rakam sudan ucuz!

Amerikalı veya Avrupalı bir kişi kendi ülkesinde bir diş çektiremeyeceği paraya ülkemizde bir yıl boyunca istediği hastaneye gidebiliyor, ücretsiz tedavi hizmeti alıyor. Bunu duyan yabancı öğrenciler ülkeniz hakikaten sosyal devlet olmuş diyor…

Üç Aylık Süreye Dikkat!

Ancak burada çok çok önemli bir ipucu var.

Öğrenim görecekleri okullara ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren, genel sağlık sigortalısı olmak için SGK’ya ÜÇ AYLIK süre içerisinde yazılı talepte bulunmayan yabancı uyruklu öğrencilerin bu hakkı yanıyor.

Yanlış duymadınız, öğrenimleri süresinde (dört yıl da sürse) bir daha GSS’li olamıyorlar…

Üç aylık süre kaydın okula yapıldığı tarihten itibaren sayılmalı. Örneğin 25 Ağustos’ta kayıt yaptıran bir öğrencinin en geç 24 Kasım tarihinde GSS’li olmak için SGK’ya gitmesi gerek, yoksa hakkı yanıyor.

Bu nedenle yabancı uyruklu öğrencilerden genel sağlık sigortalısı olmak isteyenlerin okullarına ilk kayıt yaptırdıkları tarihinden itibaren üç aylık süre içerisinde SGK’ya yazılı olarak talepte bulunmaları gerektiğini önemle hatırlatalım.

Aman kaçırmayın, böyle sudan ucuza sosyal devlet imkânını Avrupa’da bile bulamazsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir