Şehit çocuklarına SGK’dan eğitim yardımı var!

Bursa’dan ismi mahfuz okurumuz E.S. soruyor:“Bünyamin bey, oğlum polisti, güneydoğuda teröristlerce şehit edildi. Üniversite birinci sınıfa giden torunum için eğitim yardımı veriyormuş devlet diye duydum, doğru mu? Bunu nasıl alırız?”

Sayın okurum, doğru duymuşsunuz şehit çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her yıl yardımda bulunuyor.

Eğitim yılının başlangıcındaki masrafların karşılanmasını amaçlayan bu yardım çocuğun ilkokul, lise veya üniversiteye gitmesine göre değişmekte.

Ülkemizdeki sosyal yardım mekanizmalarından birini oluşturan şehit çocuklarına eğitim yardımı 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu gereğince uygulanıyor. Elbette ki, gidenlerin acısını dindirmez ama geride kalanların yetimlerine devletin sahip çıktığını göstermesi açısından eğitim yardımı önemli bir sosyal yardım.

Peki, bu yardımı nasıl alabilirsiniz, yardım ne kadar, nereye başvurmanız lazım? Ayrıntılı olarak açıklayalım…

Şehit Çocuklarına Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Şehit çocuklarına verilen eğitim yardımı SGK tarafından ödenen bir sosyal yardım ödeneği…

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 79 uncu maddesi kapsamında bulunan şehitlerin, harp ve vazife malullerinin eğitim ve öğretime devam eden çocuklarına, SGK tarafından okumaya devam ettikleri sürece her yıl yarım veriliyor.

Bu yardım tutarı her yıl artmakta, 2015-2016 eğitim öğretim yılına ilişkin yardım tutarı ise şöyle:

–              İlköğretim (1-8. Sınıflar) için: 1.246,26 TL

–              Lise için: 1.869,39 TL

–              Yüksekokul için: 2.492,52 TL

Bu yardım eğitim öğretime devam eden her bir çocuk için veriliyor.

Eğitim Yardımı Kimleri Kapsıyor?

Şehit çocuklarına verilen eğitim öğretim yardımı;

–              Vazife malulü olanların çocuklarına,

–              5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi kapsamında faaliyet gösteren özel eğitim okullarında eğitim gören şehit, harp ve vazife malulü çocuklarına,

–              5434 sayılı Kanunun ek 79 uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ile ilgili mevzuatına göre aylık bağlanan malullerden, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları sebebiyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin çocuklarına,

–              2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında aylık almakta olanların veya bunlardan vefat edenlerin çocuklarına,

başka bir şart aranmaksızın ödenmekte.

Öğrenci Belgesini SGK’ya Göndermelisiniz

Şehit çocuklarının eğitim ve öğretim yardımı almaları için herhangi bir şart yok.

Tek şart eğitim öğretime devam etmeleri…

İlkokuldan başlayarak, lise ve üniversite boyunca bu eğitim yardımı veriliyor.

Yüksek lisans ve doktora yapan şehit çocuklarının bu durumları da yüksekokul sayıldığından onlar da yardımdan faydalanabiliyor.

Eğitim ve öğretim yardımının ödenebilmesi için, hak sahiplerinin öğrenim durumunu gösterir öğrenci belgelerini bir dilekçeyle SGK’ya göndermeleri gerekiyor. Başka herhangi bir belgeye gerek yok…

Bu dilekçeyi elden SGK’ya götürebileceğiniz gibi 31 Aralık 2015 tarihine kadar iadeli taahhütlü veya APS olarak SGK’ya gönderebilirsiniz.

SGK’ya gönderilecek öğrenci belgesi okuldan alınabileceği gibi E-devlet sitesi olan turkiye.gov.tr adresinde de barkodlu olarak alınabilir.

Bankaya Gidip Alabilirsiniz

Eğitim ve öğretim yardımı ödemelerini almak için SGK’ya gidip kuyruğa girmenize gerek yok.

Ödemeler emekli aylığını Halk Bankası, Ziraat Bankası veya Denizbank şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine gönderiliyor.

Aylığını bu bankalar dışındaki banka veya PTT aracılığı ile alanlar için ise Denizbank şubelerine gönderiliyor.

Bankaya gidip hak sahibi çocuğun veya yasal temsilcilerinin (veli, vasi vb.) nüfus kağıtlarını göstererek ödemeleri almanız mümkün.

Bünyamin Esen

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir