Erken emekli olmanın püf noktası…

Bahtiyar Özcan Bey gönderdiği e- postada; “Ablamı SSK’dan emekli yapmak istiyorum. Ayrıca sağlık yardımlarından da düzenli yararlanmasını arzu ediyorum. Bunun için isteğe bağlı sigortalı olsun diye düşündük. Ancak isteğe bağlı sigortalı olunca Bağ-Kur’lu sayıldığı için SSK’dan emekli olma hakkını kaybediyor. Ablam haklarını kaybetmeden nasıl emekli olabilir?” diye soruyor.
ÇIKIŞ YOLU TARIMDA
Bahtiyar Bey’in ablasının sağlıktan yararlanabilmesi ve SSK’dan emekli olabilmesi için izlemesi gereken yol yeni tarım sigortasıdır!
2011 yılında 6111 sayılı Torba Kanun ile 5510 sayılı Kanuna ek 5’inci madde eklendi ve tarım işçileri için yeni bir tarım sigortası uygulaması getirildi. Bu sigortaya tabi olanlar emeklilik noktasında normal 4/1-a yani eski (SSK) sigortalılarıyla aynı şartlara sahip.
Bu sigortanın 2925 sayılı Tarım Sigortası ile ilgisi yok. Bu sigorta için; isteğe bağlı sigorta dâhil herhangi bir sosyal güvencenizin olmaması ve 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterli. Ayrıca Tarım SSK’lısı olacak kişinin 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna” göre aylık almaması gerekiyor.
NASIL BAŞVURACAKSINIZ?
Tarım SSK’lı olmak isteyen kişiler internetten ya da SGK merkez müdürlüklerinden temin edecekleri EK 5 TARIM SİGORTALILIĞI FORMU’nu dolduracak. Evrakı doldurduktan sonra ilgili yerleri muhtarlıktan onaylatıp, daha sonra şehrinizdeki ilçe tarım müdürlüğü’ne kaşe vurduracaksınız. Sonrasında evrakları SGK’ya elde teslim edeceksiniz.
Süreksiz tarım sigortasına müracaat edenler sigortalı tarafından belirlenen günlük kazancın otuz katının %34.5 ’i oranında prim ödeyecek.
Kanunun geçici 29.maddesi ile Ek-5.maddesi kapsamındaki sigortalılar, 2015 yılında bildirimi 22 gün üzerinden yapacaktır. Buna göre tarım sigortası olan kişilerin;
– 2 ay prim borcu olması halinde kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu  kişiler sağlık yardımından yararlanamaz.
– Annelik ve hastalık hallerinde kendilerine geçici iş göremezlik ödeneği verilmeyecektir.
– İş Kazası ve Meslek Hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün kayıp oranı %10 ve üstünde olduğu tespit edilenlere gelir bağlanacaktır.
TARIMDA SSK’LIĞIN SONA ERMESİ
Kanunun Ek-5.maddesi kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı;
– 4.maddeye istinaden sigortalı olarak çalışmaya başlamaları halinde başladıkları  tarihten,
– Sigortalılıklarını sona erdirme talebinde bulunanların talep tarihinden,
– Prim borcu bulunanlardan talepte bulunanların primi ödenmiş son günden ya da prim ödemek istediği ayın sonundan,
-Gelir ya da aylık talebinde bulunanların aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden,
– Ölen sigortalının ölüm tarihinden, itibaren sona erecektir.
Ersin Umdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir