Doğum sonrası çalışan ücretsiz izin kullanabilir mi?

Kadın işçilerin doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta boyunca çalıştırılmamaları esastır. Bu durum ancak doktor raporu ile belgelenmesi halinde eğer ki işçinin doğum süresince çalışmasında sakınca bulunmadığı belirtilirse çalışılan süreler doğum sonrasına eklenmektedir.

Doğum sonrası bir de işçilerin 6 aylık ücretsiz izin hakları vardır. Bu ücretsiz izni işverenden talep etmesi halinde işverenin o işçiye 6 aylık ücretsiz izin verme zorunluluğu vardır. Ülkemizde bazı işverenlerin ise bu zorunluluğa uymadığını görmekteyiz.

Bazı işverenler bilgisizlikten, bazı işverenler ise bilinçsizlikten kadın işçileri doğumdan sonra mağdur etmektedirler. İşte tam bu aşama da kadın işçilere bu hakkını kullandırmayan işverenlere kadın işçilerini mağdur ettikleri için karşılaşacakları idari para cezasından bahsetmek istiyorum.

İş Kanunu’nun 104. Maddesini hatırlatmakta fayda görüyorum. Bu maddede doğum öncesi ve sonrası sürelerde kadınları çalıştırmak veya ücretsiz izin verilmemesi halinde işverenin karşılaşacağı idari para cezası 2015 yılı için 1.478 TL’dir. Rakamın hiç de azımsanmayacak bir rakam olması umarım işverenler için hem aydınlatıcı hem de bilgilendirici olmuştur.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Taner ÖZDEMİR
DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir