Çalışana ‘göz-kulak’ olmayan işveren para cezasını öder

İşveren, çalışanlarına işe girerken ve bulunduğu tehlike sınıfının gerektirdiği sürelerle sağlık gözetimi yaptırmak zorunda. Buna uymayanlar, sağlık gözetimi yaptırmadığı her bir çalışan için 1.233 lira cezayla karşı karşıya kalır.

İŞYERLERİNDE çalışanları etkileyen pek çok fiziksel risk bulunuyor. Bunlardan en önemlileri de gürültü ve ekranlı çalışmalar. Bu iki etmen çalışanlar için işitme ve görme bozuklukları riski yaratıyor. İşverenin bu konudaki yükümlülükleri ise çalışanı bu risklere karşı korumaktır.

UYARMASI ŞART

İşyerlerinde gürültüye neden olan üretim araçlarının veya çevresel faktörlerin bulunması halinde işverenin işyerinde gürültü ölçümü yaptırması gerekiyor. Gürültü seviyesi 80 desibelin üzerinde çıkarsa işveren çalışanlara kulaklık dağıtmak zorundadır. Kulaklık kullanımının zorunlu olduğu yerlerde çalışanlar, mavi zemin üzerine beyaz piktogramlarla uyarılmak durumundalar. Çalışan gürültü seviyesinin yüksekliği nedeniyle kulaklık kullanımının zorunlu olduğunu bu piktogram vasıtasıyla fark ederek kulaklığını takmalıdır. 4 Nisan 2015 tarihinde 6645 sayılı Kanun’la yürürlüğe giren düzenlemeye göre işverenin temin edeceği kişisel koruyucu donanımların, yani kulaklıkların CE sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Kulaklığın CE sertifikasına sahip olmaması halinde çalışan başına 500 TL idari para cezası ödenmesi gerekmektedir.

CE sertifikası gerek 

İşyerinde 50 işçinin bulunması ve bu işçilere CE sertifikası bulunmayan kulaklık verilmesi halinde işveren 25 bin TL idari para cezasıyla karşılaşacaktır.

İşinden kovulabilir

İŞÇİNİN de talimatlara uyması zorunlu. İşveren, işçinin kişisel koruyucu donanımı kullanmadığını tespit ederse tazminatsız işten çıkartabilir. İşveren öncelikle işçiyi uyarmak ve savunmasını almak durumunda. Ancak 3 kez tekrarlanması halinde işçiyi tazminat ödemeden işten çıkartabilir.

Gözlere DİKKAT!

iş dünyasında pek çok çalışan ekranlı araçlarla işini yürütmektedir. Özellikle ofislerde çalışanların önemli bir bölümü bilgisayarlar kullanmaktadır. Ekranlı araçlarla çalışan personel göreve başlamadan önce göz muayenesine tabi tutulmalıdır. Bunun dışında işyerindeki risk değerlendirmesinde işyeri hekimi tarafından belirlenen sürede göz muayeneleri yenilenmelidir.

50 işçi çalıştırıyorsa 61.650 TL çıkabilir

İŞVEREN çalışanlarına işe girerken ve bulunduğu tehlike sınıfının gerektirdiği sürelerle sağlık gözetimi yaptırmak zorundadır. Bu yükümlülüğe uymayan işveren sağlık gözetimi yaptırmadığı her bir çalışan için 1.233 TL idari para cezası ödemek zorundadır. 50 çalışanı bulunan bir işveren periyodik sağlık gözetimlerini ve ekranlı araçlarla çalışan kişilerin göz muayenesini yaptırmaması halinde toplam 61 bin 650 TL tutarında bir cezayla karşılaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir