Asgari Ücret Teşviğinden herkes faydalanamayacak.

Asgari ücretin net 1.300, brüt tutarının da 1.647 TL olarak belirlenmesinin ardından işverenlere maliyetlerin azaltılması yönünde teşvik uygulamasına gidildi. TBMM alt komisyonunda asgari ücretin 100 TL’lik kısmının devlet tarafından karşılanması yönünde karar alındı.

Şartlarda değişiklik oldu

Daha önce basında 1.300 TL rakamı telaffuz edilmişti. Ancak 2015 yılının aynı ayına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde, prime esas aylık 2.550 TL ve altında olan bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmeyecek şekilde teşvik uygulanacak.

Kimler faydalanamayacak?

  1. Aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde vermediğinin tespit edilmesi,
  2. Sigorta primlerinin yasal süresinde ödemediğinin tespit edilmesi,
  3. Denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıların fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edilmesi;
  4. SGK’ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ile gecikme zammı borcu bulunması hallerinde teşvik uygulanmayacak.

Sonuç olarak; Asgari ücret artışı ile birlikte maliyetlerin artmasıyla beraber işverenlere destek amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi alt komisyonunda 100 TL kişi başı destek kararı alındı. Bu yasanın muhtemelen bu haliyle meclisten geçeceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir