Vergi Affı ne zaman başlıyor, ne zaman bitecek ?

Maliye Bakanlığı, torba yasadan çıkarılan varlık barışı ile daha önce ilan ettiği vergi-prim yapılandırılmasına yönelik düzenlemeleri hızlandırdı.

Maliye Bakanlığı, torba yasadan çıkarılan varlık barışı ile daha önce ilan ettiği vergi-prim yapılandırılmasına yönelik düzenlemeleri hazırladı. Düzenleme hızlı görüşülmesi için Ak Partili Mustafa Elitaş ve Süreyya Sadi Bilgiç’in imzasıyla kanun teklifi olarak sunuldu. Kanun teklifi Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Maliye Bakanı Ağbal, bunun 90 milyar TL vergi ve 82 milyar TL’lik sigorta prim alacağını kapsadığını belirtmişti. Kanun, daha önce yapılandırmalarda borçlarını ödeyemediği için anlaşması bozulanları da kapsıyor.

Kanun teklifine göre 30 Haziran 2016 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, prim ve gümrük vergisi borcu olanlar ile önceki yapılandırması bozulanlar başvuru yapabilecek. Ayrıca, yurt dışında varlığı bulunanlar yanında yurt içinde varlığı bulunanlar da bunları kayda alabilecek. Stok ve kasalarda görülen değerlerle ilgili de düzeltme yapılabilecek. Bakan Ağbal teklifl e ilgili “Vatandaşlarımız bu borçlarını, vergi borçları için kasım, prim borçları için de aralık ayından itibaren ister taksitle, isterse peşin ödeyebilecek” dedi.
Başvurular 30 Ekim gününe kadar yapılabilecek. Vergi borçları için kasım, prim borçları için aralık ayında ilk ödemelerini yapabilecek. Borçlar için 36 aylık taksit yapılabilecek.
Müracaatlar ekim ayı sonuna kadar yapılacak. Taksitlendirme seçenekleri, 6, 9, 12 ve 18 taksit şeklinde seçilebilecek. İki ayda bir ödeme seçeneği de verilecek. Böylece toplam süre 36 aya kadar yükselecek.
Düzenleme içinde matrah artırımı fırsatı da sağlanacak. 2011- 2015 vergi dönemlerinde, gelir, kurumlar, KDV, gelir stopajı için matrahlarını artırabilecek. Böyle yapanlar için geçmiş 5 yıla kadar inceleme mekanizmaları çalıştırılmayacak. Bu haktan bütün vergi mükellefl eri yararlanabilecek.
Teklifle, kasa ve stok düzeltme imkanı da sağlandı. Stoklarda görüldüğü halde gerçekte var olmayan ya da kasada görüldüğü halde harcanmış tutarlara ilişkin olarak düzeltme fırsatı verilecek.
Aynı kanun teklifi içinde varlık barışının da kapsamı genişletildi. Yurt içinden de her türlü varlık kayda alınabilecek. Yasa teklifi, yurt dışı bayraklı yatlar vb. varlıkları da getirme imkanı sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir