Türkiye-Almanya arasındaki gerilim ihracata yansımadı

2017 ihracatta rekorların kırıldığı bir yıl oldu.

Türkiye’nin ihracatı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolara ulaştı. Böylece cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci yıllık ihracat rakamı yakalandı.

Türkiye’nin geçen yıl en çok ihracat yaptığı ülke ise yaşanan diplomatik sorunlarla gündeme gelen Almanya oldu.

TİM verilerine göre, Türkiye’nin Almanya’ya ihracatı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 7,8 artarak 14,9 milyar dolara ulaştı.

Almanya, Türkiye’nin toplam ihracatındaki yüzde 9,5’lik payıyla ilk sırada. Bu ülkeyi yüzde 5,9’la İngiltere, yüzde 5,3 ile İtalya izledi.

İhracatta 2018’de de artış bekleniyor

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Jan Nöther, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin sağlam bir zemine oturduğunu söyledi.

“İhracattaki artış, Türk şirketlerinin global pazarın rekabet koşullarında yüksek kalitede ürün ve hizmetleri pazara sürebileceğinin önemli bir göstergesidir. Türkiye’den Almanya’ya ihraç edilen önemli ürün grupları otomobil, otomobil parçaları, elektrikli aletler, tekstil ve makine sanayisi ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Alman ekonomisi 2017’de yüzde 2 büyüdü, 2018 için de yüzde 2,2’lik bir büyüme öngörülüyor. Nöther’e göre su olumlu çizgi Türkiye ile olan ekonomik ilişkilere de olumlu yansıyacak.

“Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, 2018 yılı için ithalat rakamlarının sabit kalacağını, Almanya’ya ihracatta ise belirgin bir artışın gerçekleşeceğini öngörmektedir.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir