Sözleşmesi süreli olanlar dikkat!

Özel bir inşaat firmasında 3 yıllık sözleşme imzalayarak işe başladım. İşe başlayalı 2.5 yıl oldu. Firma sözleşmem bitmeden işten ayrılmamı istiyor. Bana ‘İstifa et’ diyorlar. Ben de 3 yıllık sözleşmem olduğunu, sözleşmem bitmeden ayrılmayacağımı söyledim. Eğer istifa edersem tazminat alamayacağımı biliyorum.Haklarım nelerdir? Ertan A.
Siz kendiniz istifa edip işten ayrılırsanız herhangi bir tazminat talebinde bulunamazsınız. Sözleşme süresi bitmeden önce işveren haklı bir neden olmadan iş sözleşmenizi fesh ediyor ise işten ayrılma tarihiniz ile sözleşmenin bitim tarihi arasındaki sürenin ücretini Borçlar Kanunu’na göre işverenden talep etme hakkınız vardır. Ayrıca yine işverenin haklı bir neden olmadan işten çıkarması halinde şu anki duruma göre 2.5 aylık ücretiniz tutarında kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Bunun için öncelikle işverenlikçe iş sözleşmenizin sona erdirilmesi gerekir. İş sözleşmeniz sona erince iş mahkemesine dava açarak alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

Gerçek doğum tarihim 1968, nüfusa iki sefer yazılmışım. 1968 tarihini sildirdim, 1971 olarak görünüyor. Yaşımı değiştirirsem, emeklilik nasıl hesaplanır? Arzu AY
İlk işe girişten sonra yaşı mahkeme ile büyütmek ya da küçültmenin emekliliğe veya erken emekli olmaya hiçbir faydası yok. SGK, emeklilik yaşı olarak kişinin ilk defa sigortalı olduğu tarihteki doğum tarihine ve yaşına bakıyor. Siz ilk defa sigortalı olduğunuzda hangi yaşta iseniz veya hangi doğum tarihi ile kaydolmuşsanız bu tarih emekliliğinizde geçerli olacaktır.

Ölen eşim üzerinden SSK’dan maaş almaktayım. Geçen ay SSK emeklisi babam vefat etti. Hem babamdan hem eşimden maaş alır mıyım? 5…871469 Nolu SMS
Öncelikle başınız sağolsun. İki maaşı birden alma imkanınız bulunmamakta.
Aynı kurumdan hem eşinden, hem de anne veya babasından ölüm aylığına hak kazananlar yapacakları tercihe göre eşinden ya da anne veya babasından kazanmış oldukları aylığı alabilmektedir. Buradaki tercih olayı maaşın yüksek olanı ile ilgilidir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
15.06.1999 eşimin işe giriş tarihi. Kaç yaşında ve kaç günle emekli olur? 5…492329 Nolu SMS
Eşiniz, 20 yıl, 56 yaş ve 5975 prim günle tam emeklilik, en az 3600 prim gün ve 58 yaş ile kısmi emeklilik şartlarını tamamlayarak emekli olabilir.

Ali Şerbetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir