Şirketlerde personel özlük işleri birimi nasıl yönetilmelidir?

Soru : Şirketimizde 30 çalışanımız var. Çalışanlarımızın hiç birinin özlük dosyası yok. Aslında şirketimizde personel özlük birimi kurmayı düşünüyoruz. Bu konuda nelere dikkat etmemiz gerektiğini belirtirseniz memnun olurum. Ayten KIŞLAL- İstanbul

İşçilerin özlük dosyasını düzenlememenin 2015 yılı için cezası her bir eksik dosya için 1.479 tl’dir. Kesinlikle işçilerin özlük dosyalarını eksiksiz olarak tamamlamanız ilk önceliğiniz olmalıdır.

İşyerinizde mevcut bir personel birimi yoksa bu eksikliği gidermek istiyorsanız size aşağıda belirttiğim işlemleri ve evrakları da tamamlayıp süreci en kısa zamanda tamamlamanızı öneririm.

Öncelikle özlük evrakları tamamlanacaktır. İşçiler için iş sözleşmesinin de olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla işçilerin iş sözleşmesinin de hukuki bir destek alarak hazırlanması gerekir. İş sözleşmelerinden sonra personellerin görev tanımlarının net olarak belirlenip işçiye görev tanımının imzalatılması gerekmektedir. İşe alım prosedürü ve işten çıkış prosedürlerinin de belirlenmesi süreç açısından önemlidir. Ayrıca şirket içi personel yönetmeliği, insan kaynakları yönetmeliklerinin de şirket için uygulamalara göre düzenlenmesi işçilerin davranışlarına yol verecek uygulamalardır. Bir diğer uygulamada disiplin yönetmeliği ve iş akdi fesih sürecinin ne şekilde uygulanacağına dair tutanaklar, savunma talep, fesih ve ibraname evraklarıdır.

Süreçler daha kapsamlı da olabilir. Sizin işyerinizin tam detayını bilmediğim için neler gerekir neler gerekmez bir yorumda bulunmak afaki olacaktır. Lakin yukarıda belirttiğim süreçler genel olarak tüm işletmelerde düzgün bir şekilde İnsan kaynakları biriminin yürütülmesi için olması gereken süreçlerdir.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Taner ÖZDEMİR
DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir