SGK SMS bilgilendirme servisinden haberiniz var mı?

SGK SMS BİLGİSİSTEMİ NEDİR?

SGK hizmetlerini zaman kaybetmeksizin yerine getirmek, vatandaşın mağdur olmasını engellemek, sosyal güvenlik sisteminin işleyişini ve güvenilirliğini, doğruluğunu en üst düzeyde sağlamak ve Kurumun vatandaşa verdiği hizmet sonuçlarının bildirimini   kolay ve çabuklaştırmak için geliştirilen bilişim sistemi olup SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına hizmet sonuçlarının bildirilmesi işlemidir.

AMACI ;    

 Kurumumuzun yürüttüğü önemli faaliyetlerden olan provizyon ve aylık ödemelerde otokontrolün sağlanması, vatandaşın Kurumumuzla olan işlemlerinde SMS ile bilgilendirilmesi, vatandaş memnuniyetinin artırılması, hizmetlerin çabuklaştırılması, zaman ve iş gücü kayıplarının önlenmesi ile tebligat zorunluluğu bulunmayan yazışmalarda posta giderlerinin azaltılmasını sağlamaktır.

SMS SİSTEMİNDEN NASIL FAYDALANILIR?

Kullanıcıların, SGK web sayfası E-SGK/SMS Bilgilendirme butonu altında yer alanSMS Hizmetleri için Bilgi Giriş ve Güncelleme seçeneğinden giriş yapmaları gerekmektedir. 

( http://uyg.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp )

İletişim ve kişisel bilgilerini SGK veri tabanına giriş yapan işveren iştirakçi ve hak sahiplerine hizmet sonuçları SMS ile ücretsiz bildirilecektir.

1.AMACI  

    Kurumumuzun yürüttüğü önemli faaliyetlerden olan provizyon ve aylık ödemelerde otokontrolün sağlanması, vatandaşın Kurumumuzla olan işlemlerinde SMS ile bilgilendirilmesi, vatandaş memnuniyetinin artırılması, hizmetlerin çabuklaştırılması, zaman ve iş gücü kayıplarının önlenmesi, tebligat zorunluluğu bulunmayan yazışmalarda posta giderlerinin azaltılmasını sağlamaktır.

2.ÜCRETLENDİRME

Kamu hizmeti amacıyla hayata geçirilen hizmetin, sürekliliğini sağlayabilmek, sistem performansını lüzumsuz kullanımlarla düşürmemek için, Kullanıcı tarafından gönderilen SMS’ in ve bu SMS’ e istinaden SGK tarafından kullanıcıya gönderilen bilgi SMS’ in toplam ücreti, 1 TL (vergiler dahil) olarak ücretlendirilmektedir.

3.SGK SMS BİLGİSİSTEMİ NEDİR?

SGK hizmetlerini zaman kaybetmeksizin yerine getirmek, vatandaşın mağdur olmasını engellemek, sosyal güvenlik sisteminin işleyişini ve güvenilirliğini, doğruluğunu en üst düzeyde sağlamak ve Kurumun vatandaşa verdiği hizmet sonuçlarının bildirimini (uyarı, bilgi) kolay ve çabuklaştırmak için geliştirilen bilişim sistemi olup SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına hizmet sonuçlarının gönderilmesi için AVEA, VODAFONE, TURK TELEKOM ve TURKCELL’le işbirliği protokolü imzalanmıştır.

  1. SMS YOLU İLE BİLGİLENDİRME NASIL YAPILACAK? Vatandaşlar sistemden aşağıdaki şekilde yararlanabilmekteler:      SGK üzerinden onay süreci tamamlanan ve gönderilmesi uygun görülen işlemlere ilişkin veriler belirlenen içerikle kullanıcıların cep telefonlarına SMS yolu ile iletilmektedir. ● Sistem İlk Bilgilendirme SMS’ i ile vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumundaki iş ve işlemlerine ilişkin somut bilgiler veren mesajlar göndermektedir.

Örneğin; “Sayın Ahmet ÇİÇEK ; İşvereniniz tarafından en son Ekim 2011 ayında 30 prim gün ve 710.00 TL esas kazanç üzerinden SGK’ ya bildiriminiz yapılmıştır.”

şeklindeki bir mesajla ilgili kişiye bilgi verilmektedir.

Kullanıcılar, dilerse sisteme kaydolarak (5502 abonelik sistemi) veya anlık sorgulama ile kendileri hakkında yeni bir işlem yapıldığında bu işlem ile ilgili bilgilerin SMS yoluyla gelmesini sağlayabilirler.

İnteraktif SMS Paketine abone olmak için,: TCKIMLIKNO ABONE yazılarak5502’ ye gönderilir. Örnek mesaj: 11111111111 ABONE

ABONELİKTE BULUNAN UYGULAMALAR;

–       Aylık prim gün sayısı ve tutarı (4a),

–       Toplam hizmet gün sayısı (4a),

–       Emekli aylık maaş/gelir tutarı (4a),

–       Aylık maaş tutarı, banka adı ve şubesi (4a) bilgilerini içermektedir.

SGK SMS Bilgi Sistemine abone olunduğunda : Vatandaş adına SGK birimlerinde yapılmakta olan herhangi bir iş ve işlem gerçekleştiğinde SMS bilgi sistemine abone olan kişilere bilgi mesajı SMS ile bildirilmektedir.

Not: Abone olmak için; gönderilen mesaj içerisinde yer alan cep telefonu numarası ile, mesaj gönderilen cep telefonunun ilgili operatörde kayıtlı olduğu kişinin TC Kimlik numarasının aynı olması zorunludur

Aboneliği iptal etmek için : TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 5502’ ye gönderilir. · Örnek mesaj: 11111111111 ABONEIPTAL

  NOT: Telefonun kaybolması, numara değişimi veya telefonun kapatılması gibi sebeplerden dolayı telefonla aboneliğini iptal edemeyen kullanıcılarımız, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına Nüfus Cüzdan fotokopisi , TC kimlik numarası ve Telefon numaralarını da kapsayan bir dilekçe yazarak 312 4251902 faks çekmeleri gerekmektedir. Faksınız ulaştığında aboneliğiniz iptal edilir. Vatandaşlar nasıl faydalanabilir?

1- Sisteme abone olunarak (5502) SMS Bilgi Sisteminden faydalanılabilmektedir. Bunun için Abonelik mesajı içerisinde yer alan TC kimlik numarası ile mesaj gönderilen cep telefonunun ilgili operatörde kayıtlı olduğu kişinin TC Kimlik numarasının aynı olması zorunludur. · Ücretlendirme:

–       Abone olma işlemi ücretsizdir.

–       Abone olan üyelere gidecek her bir bilgilendirme mesajı 1 TL olarak ücretlendirilir.

2- Sosyal Güvenlik Kurumu SMS Bilgi Sistemine abone olmak: Vatandaş adına SGK birimlerinde görülmekte olan herhangi bir iş ve işlem gerçekleştiğinde kişi SMS bilgi sistemine abone ise bilgi mesajı ile yapılan iş ve işlemlerin sonucu hakkında haberdar edilmektedir. (Abone olan üyelere gidecek her bir bilgilendirme mesajı 1 TL olarak ücretlendirilir.) Abone olmak için: TCKIMLIKNO ABONE yazılarak5502’ye gönderilir. · Örnek mesaj: 11111111111 ABONE Aboneliği iptal etmek için : TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 5502’ye gönderilir. • Örnek mesaj:11111111111 ABONEIPTAL

Ücretlendirme!!

SMS Bilgi Sistemi üzerinden yapılan sorgulamalarda ücretlendirme

1- Sorgu mesajı SGK Bilgi Sistemine gönderildiğinde ilgili operatörün SMS ücretlendirme tarifesine göre 1 SMS ücreti ile ücretlendirilir.

2- Eğer SGK Bilgi Sistemine gönderilen sorgu mesajının formatı doğru girilir ve sorgulama sonucu kullanıcıya bilgi dönüşü yapılırsa her mesaj 1 TL (vergiler dahil) olarak ücretlendirilir. Abone olan kullanıcılar için ücretlendirme Abone olan kullanıcılara gönderilen her mesaj 1 TL (vergiler dahil) olarak ücretlendirilir. Hata mesajlarının ücretlendirilmesi Hatalı gönderilen sorgu içeriklerine cevap şeklinde sistem tarafından gönderilen mesajlar ücretlendirilmemektedir. ÖNEMLİ UYARI :Herhangi bir pakete üye olduğunuz taktirde taraf olduğunuz dosyalarda yalnızca sizinle ilgili yapılan işlemlerde değil, dosyada yer alan tüm taraflarla ilgili işlemlerde tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

NOT: Kurumumuzun verdiği hizmetlerden on-line mesaj ile bilgilendirilme işlemine başlanılan (ŞAHIS ÖDEMELERİ, ÇÖLYAK ÖDEMELERİ, 4a GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK, 4a HİZMET BORÇLANMALARI 4a EMEKLİ ÖDEMELERİ, 4a CENAZE ÖDEMELERİ, 4a TOPTAN ÖDEME, 4b TOPTAN ÖDEME, 4b AYLIK BAĞLAMA, 4a İLK SİGORTALI TESCİL) işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Taner ÖZDEMİR
DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir