Merkez Bankası’ndan yeni döviz hamlesi

Facebooktwittergoogle_plusmail

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, "2018’in 2. çeyreğinde gerçekleştirilecek Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvim güncellendi. İhalelerle oluşacak pozisyon tutarı 6,15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabilecek." ifadelerine yer verildi.

Döviz kurundaki hareketlilik üzerine Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün olağanüstü toplanmıştı.

Toplantı sonrası, TCMB’den dün faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 13,50’den 16,50’ye yükseltilirken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8’de sabit tutulmuştu.

Aynı duyuruda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 13,50’den 16,50’ye yükseltilmiş, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı da (politika faizi) yüzde 8’de sabit tutulmuştu.

Sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek mesajı

Duyuruda yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükselişin genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırdığı belirtilmişti. Bu çerçevede Kurulun fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verdiği vurgulanan duyuruda, "Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

Facebooktwittergoogle_plusmail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir