Memura 141 Milyar Lira

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Çalışanlarımızı hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik. Aynı anlayışla masaya oturduğumuzun bilinmesini istiyoruz” dedi. Sosyal güvenlik primleri de dahil olmak üzere bütçeden kamu personeline ayrılan kaynağın 141 milyar lira olduğuna dikkati çeken Çelik, hem bütçe imkanlarını hem de beklentileri ortak bir noktada buluşturmanın gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

MAAŞ MAKASI KAPANIYOR
Bakan Çelik, 2002’de aile yardımı dahil 392 lira olan en düşük memur maaşının 2015’te 2 bin 191 liraya yükseldiğini belirterek, şunları kaydetti: “2002’de en yüksek memur aylığı, en düşük memur maaşı aylığının 7 katıyken, 2015’in Temmuz’unda 3.7 kata düştü. 4C’li personelin ücretine yüzde 40’lara varan artıştan hizmet kolundaki toplu sözleşmelerdeki kazanımlara kadar birçok iyileştirilme hayata geçirilmiştir.”

1 DERECE TAMAM
Öte yandan dünkü görüşmelerde, milyonlarca memura ‘iki kazanım’ müjdesi çıktı. Eş durumundan atamalarda 3 yıllık sürenin esnetilmesi ve 2005’ten sonra işe başlayan kamu görevlilerine bir derece verilmesini içeren Memur-Sen’in önerisi kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir