“Kıdem tazminatı” şubatta Meclis’te

Hükümet kıdem tazminatı ile ilgili yeni bir düzenleme hazırlığında. Konuyla ilgili bilgi veren başbakan yardımcısı Lütfi Elvan, “öyle ya da böyle bunu gerçekleştireceğiz” dedi. İşçi ve işveren kesimini bir noktada buluşturacaklarını belirten Elvan, en geç şubat ayında ilgili yasa tasarısını Meclis’e göndereceklerini de ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemelerle ilgili çalışmaların ocak ayında yürütüleceğini belirterek, “Hedefimiz ocak sonu veya şubat ayının ilk iki haftasında TBMM’ye bununla ilgili tasarıyı sevk etmek” dedi.
Elvan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle EMD Genel Merkezi’nde bir araya geldi, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.
Kıdem tazminatına ilişkin işçi ve işveren kesiminin çekincelerinin olduğunun hatırlatılarak, “Kıdem Tazminatı Fonu üzerinden mi yeni bir tartışma başlatıldı” sorusu üzerine Elvan, kendilerinin bu konuda çalışmaları olduğunu söyledi.

“MUTLAKA BİR ORTA YOL BULUNACAK”

Kıdem tazminatı hususunda hem işçi hem de işveren kesimini bir araya getireceklerini dile getiren Elvan, “Dünyadaki uygulamalar belli. Biz kendimizi dünyadan, gelişmiş ülkelerden soyutlayamayız. Bu alandaki düzenlemeler ortada. AB’deki düzenlemeler ortada. Bu örnekleri ortaya koyacağız. Mutlaka bu alanda bir orta yolun bulunacağına inanıyoruz. Bunu öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz. Bu konuda kararlıyız” diye konuştu.
Anlaşma sağlamadığında kıdem tazminatı konusunun rafa kaldırılacağı gibi bir anlayışa sahip olmayacaklarının altını çizen Elvan, “Dünya örneklerini de dikkate alarak bu çalışmaları yürüteceğiz. Muhtemelen ocak ayı içerisinde ağırlıklı olarak bu çalışmalar yürütülecek. Bizim hedefimiz, ocak sonu veya şubat ayının ilk iki haftasında TBMM’ye bununla ilgili tasarıyı sevk etmek” ifadelerini kullandı.
Kıdem tazminatı konusunda tarafları anlaştırma hususunda kararlı olduklarını vurgulayan Elvan, kazanılmış haklar konusunun da masada konuşulacağını bildirdi.
Elvan, her iki tarafın da haklı olduğu konular bulunduğunu dile getirerek, “Bunların kaygılarını biliyoruz ve haklı olduklarına da inanıyoruz. Dolayısıyla biz bu konuda ortak bir noktaya mutlaka ulaşacağız” dedi.

“KOBİ KREDİLERİNİN GERİ ÇAĞRILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

KOBİ’lerin vergi borçlarının taksitlendirilmesi konusunda bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruyu da yanıtlayan Elvan, KOBİ’lerin son 13 yılda önemli gelişmeler sağladıklarını söyledi.
Dünyadaki hızlı değişim ve dönüşümün yanı sıra büyük AVM’lerin de ortaya çıkmasıyla küçük işletmelerin bazı sıkıntılar çektiğini ifade eden Elvan, buna karşın KOBİ’lerin kredilerden almış oldukları payın 13 yıl öncesine göre önemli oranda artış gösterdiğine dikkati çekti.
KOBİ’lerin vergilerinin taksitlendirilmesi gibi bir düzenlemenin şu an için söz konusu olmadığını kaydeden Elvan, “Özellikle eylem planımızda KOBİ’leri güçlendirici, onların dünyaya ve gelişmelere adaptasyonunu sağlayıcı, rekabet güçlerini artırıcı tedbirlerimiz var” dedi.
Bankaların, faizlerin yükseldiği ortamda KOBİ kredilerini geri çağırdıklarına ilişkin bir değerlendirmenin hatırlatılması üzerine Elvan, kredileri geri çağırma gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.
Elvan, bu konuda bir tespit yapılması halinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) gerekli girişimlerde bulunacağını belirterek, “Bu tür söylentiler ifade ediliyor ama somut olarak sorduğumuzda maalesef elle tutulur bir uygulamayla karşı karşıya kalmadığımızı görüyoruz” diye konuştu.
Bankaların son yıllarda KOBİ’lerle güçlü bir şekilde çalıştıklarına dikkati çeken Elvan, buna rağmen bankacılık sisteminde yatırım aşamasında, proje bazlı destek mekanizmalarının gelişmediğinin altını çizdi.
Bankaların, işletmelerin projelerini destekleyebileceği bir ortamı yaratmayı hedeflediklerini anlatan Elvan, “Böyle bir mekanizmayı mutlaka kuracağız. Gerektiğinde, bankanın da küçük bir pay bile olsa o projeye destek sağlayabileceği bir mekanizmayı oluşturmak istiyoruz. Özellikle gelişmiş birçok ülkeye göre Türkiye’de maalesef yatırım bankacılığının oldukça geri olduğunu görüyoruz. Bu konuda ciddi düzenlemelerimiz olacak. Bu düzenlemeler küçük ölçekli işletmelere çok ciddi destekler sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.
Elvan, KOBİ’lerin taşınırlarının da teminat olarak kullanılmasını sağlayan bir düzenleme yapacaklarını belirterek, KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırıcı düzenlemeleri de hayata geçireceklerini kaydetti.
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yapılacak reformlar konusunda yerli ve yabancı yatırımcılarla bir araya gelmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Ocak ayının 15’inde Başbakanımız Türkiye’de yatırım yapmış olan yabancı yatırımcıların CEO’ları ile İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirecek. Burada tüm yabancı yatırımcıların sorunlarını dinleyecek, bunun dışında ocakta yine yabancı yatırımcılarla birkaç etkinlikte bir araya geleceğiz” dedi.
Ekonomi Muhabirleri Derneğinin (EMD) düzenlediği toplantıya konuk olan Elvan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Reform programına ilişkin soru üzerine Elvan, kendilerinin bir reform programı yaptıklarını ve bunu takvimlendirdiklerini söyledi. Elvan, bu konuda kararlı olduklarını vurgulayarak, Reformları Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulunun oluşturulduğunu ve yoğun olarak çalıştığını belirtti.
Yeni hükümetin kurulması ile bakanlıklarda da yoğun bir çalışmanın başladığını kaydeden Elvan, “Biz hükümet olarak koşmaya başladık. Bize ayak uyduramayan bürokratlarla çalışmayacağız. Bizimle koşacak olan bürokrat arkadaşlarla sonuna kadar çalışmaya varız ama işi ağırdan almaya çalışanlar olursa onlarla da yollarımızı ayıracağız. Herkes sorumluluğunu bilmeli” ifadelerini kullandı.
Elvan, reformlar gerçekleştirilmeden 2023 hedeflerine ulaşılamayacağını vurgulayarak, hızla gelişen dünyada reformların süreklilik arz etmesi gerektiğini söyledi.

ASGARİ ÜCRET

Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun asgari ücretin net 1300 liraya çıkmasıyla ilgili maliyetin yüzde 40’ının devlet tarafından karşılanmasına ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine ise buradaki toplam 20,5 milyar liralık yükün yüzde 40’ının karşılanacağını kaydetti.
Bu konuda gerekli önlemleri aldıklarını belirten Elvan, bunun bütçe sunulduğunda da görülebileceğini söyledi. Destek mekanizması oturduktan sonra gelişmelere göre yeni değerlendirmelerin olacağını anlatan Elvan, “(Asgari ücret) İşçi başına 274 liralık bir maliyet var, bunun yüzde 40’ına tekabül eden 110 lirayı gerçekleştirmeyi… Ama bir anlaşma sağlanamadığı için bir şey söyleyemeyiz. Fakat bununla ilgili detaylı açıklamaları Süleyman Bey (Soylu) yapacaktır” ifadelerini kullandı.
Elvan, insan hakları konusunda hangi reformları uygulayacaklarının sorulması üzerine de “Kolluk kuvvetlerimizin denetimine ilişkin bir mekanizma oluşturacağız. Kolluk Gözetim Komisyonu kurulmasına dair tasarımız var, önümüzdeki günlerde bunu TBMM’ye sevk edeceğiz. Diğer taraftan ayrımcılıkla mücadele ve insan haklarıyla ilgili yeni düzenlemelerimiz olacak, bunları da TBMM’ye sevk edeceğiz” dedi.

“BAŞBAKANIMIZ OCAK AYINDA YATIRIMCILARLA GÖRÜŞECEK”

Elvan, Ar-Ge altyapısının artırılmasıyla ilgili, yabancı iştiraklere bakışının sorulması üzerine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu konuda çalışmalar gerçekleştirdiğini, ilgili bakanın bu konuda gerekli açıklamayı yapacağını anlattı.
Yatırım açısından yerli ile yabancı firma arasında bir fark görmediklerini kaydeden Elvan, yabancı yatırımları önemsediklerini ancak yerli üretimi destekleyici mekanizmaları geliştireceklerini kaydetti.
Elvan, reformlar konusunda yabancı yatırımcılarla temaslarının olup olmadığına ilişkin soru üzerine ise “Özellikle bundan sonraki süreçte hem yabancı hem de yerli yatırımcılarla sık sık bir araya geleceğiz. Ocak ayının 15’inde Başbakanımız Türkiye’de yatırım yapmış olan yabancı yatırımcıların CEO’ları ile İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirecek. Burada tüm yabancı yatırımcıların sorunlarını dinleyecek, bunun dışında ocakta yine yabancı yatırımcılarla birkaç etkinlikte bir araya geleceğiz. Aynı zamanda özellikle Japonya ve Çin gibi yatırım çekebileceğimiz ülkelere yönelik de çalışmalarımız var. Yatırım ajanslarımız bu çalışmaları yürütüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“MUHALEFET REFORMLARA DESTEK VERSİN”

Elvan, gün içerisinde TBMM’de katılacağı zirvede nelerin konuşulacağının sorulması üzerine, yeni anayasa ile ilgili görüşleri Başbakan Ahmet Davutoğlu’na aktaracaklarını söyledi.
Muhalefet partilerinden reformlara destek vermelerini isteyen Elvan, “Muhalefet partilerinin saat 19.00’a kadar konuşalım hiçbir şey üretmeyelim anlayışına karşı çıkıyoruz. Dünyada açık olduğu her gün grup önerisi verilen başka bir parlamento yok. Bunu vatandaşımız görüyor” diye konuştu.
Elvan, yatırım ortamının iyileştirilmesi noktasında atılacak adımlara ilişkin soruya, “Yapıyı değiştiriyoruz. Biliyorsunuz önceden Ekonomi Bakanının başkanlığında müsteşarlardan oluşan bir yapı vardı. Biz bu yapıyı değiştiriyoruz. Benim başkanlığımda bakanlardan oluşan bir kurul olacak. Müsteşarlar seviyesinden bakanlar seviyesine çıkaracağız” yanıtını verdi.

“TÜRKİYE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”

Elvan, muhabirlerin sorularını yanıtlamadan önce Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelerin yanı sıra reform paketlerinin başlıkları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, gerek Türkiye gerekse dünyanın çok önemli bir süreçten geçtiğini söyledi.
Reform yapan ülkelerin, ekonomik büyüme performansının daha başarılı olduğunu dile getiren Elvan, yeni dönemde eğitimden çalışma hayatına, adalet ve yargı alanından sosyal güvenliğe birçok alanda reform gerçekleştireceklerini kaydetti.
Elvan, istihdam ve sosyal yardımlar alanında yapılacaklara da değinerek, “Sosyal yardım sisteminin istihdamı artırıcı bir yapıda olmasını sağlayacağız. Verilen yardımlar vatandaşlarımızın istihdamını engelleyici tarzda olmayacak” dedi.
Elvan, aileyi dikkate alan bir sosyal yardım mekanizması oluşturacaklarına da bildirdi. Reform programı kapsamında ekonomiyle doğrudan ilişkili 50’den fazla eylem bulunduğunu dile getiren Elvan, şunları kaydetti:
“Bu reformların anlatılması, tartışılması, kamuoyunda artılarının eksilerinin konuşulması, paydaşların bu tartışmalara katkıları son derece önemli. Bu da demokrasinin bir gereğidir. 2016 yılı çok daha parlak bir yıl olacak. Her ne kadar bizim coğrafyamızda sıkıntılara baktığımızda ciddi sıkıntılarımız var ama buna rağmen Türkiye, bir taraftan yabancı sermaye çekmeye, diğer taraftan yatırım ortamını iyileştirmeye, rekabet gücünü artırmaya, üretim ve yatırımı artırıcı tedbirleri almaya devam edecek. Türkiye, 2016 yılında da 2015’ten daha yüksek bir oranda büyümeye devam edecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir