İşverenler Bu SGK Teşviklerini kaçırmayın!

SGK teşviklerinden nasıl yararlanırsınız?

Ankara’dan okurumuz Mehmet Tekinsoy soruyor: “Bünyamin bey, iş yerimde 12 çalışanım var. Hepsini de sigortalı gösteriyorum, sigortasız kimseyi sokmuyorum. Yurt dışına Irak’a mal satıyoruz. Ama sigorta primleri yüksek olduğu için rekabet edemiyorum. SGK prim teşviklerinden, özellikle de 5 puan teşvikinden nasıl yararlanırım? Nelere dikkat etmemiz lazım. Lütfen ayrıntılı açıklayın.”

Sayın okurum, ülkemizde sigorta prim oranları oldukça yüksek, bu doğru.

Ancak SGK’nın çok avantajlı teşviklerinden yararlanarak bu yüksek maliyeti düşürmek de mümkün.

Ama işverenlerimizin bu teşviklerden haberdar olduğunu ve yeterince yararlanabildiğini söylemek zor.

Birçok SGK teşviki halen yürürlükte olsa da, işverenlerin en çok faydalandıkları ve çok avantajlı olan teşvik ise halk arasında “5 Puanlık Prim Teşviki” veya “5 Puanlık İşveren Desteği” olarak bilinen teşvik.

5 Puanlık prim teşvikinin nasıl uygulandığını, neler yapmanız gerektiğini, indirimden nasıl yararlanabileceğinizi ayrıntılı olarak açıklayalım…

5 PUANLIK TEŞVİK NEDİR?

Eski tabirle SSK’lı (yeni tabirle 4/1-a’lı) işçi çalıştıran özel sektör işyerlerine verilen en önemli teşvik 5 Puanlık Prim Teşviki.

Buna göre, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinden, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarın Hazinece işveren adına SGK’ya ödenmesi söz konusu oluyor…

Bilindiği üzere malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının % 20’si. Bunun % 9’u sigortalı hissesi, % 11’i işveren hissesi.

5 PUAN HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANIYOR

İşte bu 11 puanlık işveren hissesinin 5 Puanı Hazine tarafından karşılanıyor.

Adı 5 Puan olsa da 5 Puanlık Teşvik totalde değerlendirildiğinde nerede ise dörtte bir yakın bir indirim sağlıyor.

Dahası 5 Puanlık Teşvik ile başka bir sigorta prim desteğinin aynı dönem için birlikte uygulanması halinde, 5 Puanlık Teşvik önce olmak üzere her ikisi de uygulanabiliyor. Yani işverenin avantajı çok daha yüksek oranlara çıkabiliyor.

HANGİ ŞARTLARI VAR?

Beş puanlık teşvikten yararlanmanın bazı şartları var:

– Çalıştırdığınız sigortalılarla ilgili olarak aylık prim ve hizmet belgelerini her ay en geç yasal süresi olan 23’ü gece yarısına kadar SGK’ya gönderilmelisiniz.

– Sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden miktarının ve Hazinece karşılanmayan işveren hissesine ait miktarın yasal süresi olan ay sonuna kadar ödenmesi şart.

– Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

Özellikle sigortasız (yani kayıtdışı) olarak hiçbir çalışanı işyerine sokmamanız çok önemli…

AMAN SGK’YA BORÇ TAKMAYIN!

Prim teşvikinden yararlanmak için SGK’ya borcunuzun olmaması gerektiğini söyledik…

Ancak SGK’ya olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını SGK’ya başvurup tecil ettirmiş veya taksitlendirmiş olanlar bu yapılandırmaları veya tecilleri bozulmadıkça teşvikten yararlanıyor.

Aynı şekilde 2003, 2006 ve 2011 yıllarında olduğu çıkan prim aflarından faydalanıp halen taksit ödeyenler de bu yapılandırmaları bozulmadığı sürece 5 Puanlık Prim Teşviki imkânından yararlanabiliyor.

Şunu belirtelim, 5 puanlık teşviki SGK’ya sizin adınıza Devlet hazinesi ödüyor…

Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınamıyor.

İNDİRİM İÇİN NE YAPMALI?

5 puanlık prim teşviki ile sağlanan indirimden yararlanmak çok kolay. Zaten bu yüzden de en çok kullanılan teşvik türü..

Buna göre işverenlerin yalnızca her ay e-bildirge sistemi üzerinden Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’ni 05510 kodu ile göndermeleri gerekiyor.

Sistem işverenlerin otomatik olarak sistemden yararlanma hakları olup olmadığını kontrol etmekte, teşvikten yararlanma hakkı olanlara 05510 kodunu açmakta. SGK’ya dilekçe ile başvurmanıza filan gerek yok.

SGK tarafından prim borcunuz Hazine tarafından karşılanacak kısım düşülerek tahakkuk ettiriliyor. Size de ay sonuna kadar gidip kalan borcunuzu eksiksiz yatırmak kalıyor.

Sigortasız çalıştıran kişiler SGK tarafından tespit edilirse hem faydalandığınız teşvik faiziyle geri alınıyor, hem de üstüne bir yıl boyunca teşvik hakkınız yanıyor.

Aman sigortasız çalıştırmamaya dikkat edin! Bunun altını çizelim…

Bünyamin ESEN
memurhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir