İşte Zamlı Emekli Maaşları

 Milyonlarca emekli, çifte zam heyecanı yaşıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 3.86 enflasyon zammının ve 100 lira seyyanen artışın yansıtıldığı maaşlarını almaya başlıyor. Emekliler, yeni maaşlarını geçen hafta TAKVİM’den öğrendi. Daha detaylı tabloyu bugün veriyoruz…

Ocak, yaklaşık 11 milyon emekli için çifte zam ayı oldu. Bu ay hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklileri 2 zamdan birden yararlandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu ay, rutin enflasyon zammının yanı sıra Hükümet’in çıkardığı yasa sayesinde ekstra 100 lira seyyanen artışa kavuştu. 2 zammın birden yansıtıldığı maaşlar, pazartesi gününden itibaren yatmaya başlayacak. Emekliler maaş alma günlerinde zamlarına kavuşacak. Emekliler ile ilgili her gelişmeyi duyuran TAKVİM, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için kuruşu kuruşu hesaplama yaptı. Günlerdir bu hesaplamaların yer aldığı tabloları sayfalarından duyuran TAKVİM, talep üzerine hemen hemen her maaş seviyesi için yeni hesaplamalar yaptı. Emekliler, hazırladığımız tablolara bakarak önümüzdeki günlerde ellerine geçecek yeni maaşlarını öğrenebilecek.

NASIL HESAPLANIYOR?
SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her ay hem net maaşını hem de maaşının yüzde 4-5’i oranında vergi iadesi alıyor. Emeklinin Ocak ayındaki yeni maaşı hesaplanırken, önce net maaşa yüzde 3.86 zam ekleniyor. Çıkan rakama 100 lira da seyyanen artış ilave ediliyor. Böylece yeni net maaş bulunuyor. Bu maaştan da yeni vergi iadesi hesaplanıyor. Hesaplanan yeni net maaş ve yeni vergi iadesi emeklinin eline geçen para oluyor. Örneğin; net maaşı yani vergi iadesiz maaşı bin lira olan emeklinin bu ay eline geçecek para şöyle belirleniyor:

YENİ RAKAMLAR BELLİ OLDU
 Net maaşa yüzde 3.68 enflasyon zammı ekleniyor. Maaş bin 38 lira (1.000 x 3,86 = 1.038,60) oluyor.
 Çıkan rakama 100 lira daha ilave ediliyor. Böylece emeklinin Ocak maaşı net bin 138 lira(1.038,60 + 100 = 1.138,60) olarak çıkıyor.
 Yeni maaş üzerinden yüzde 4 vergi iadesi hesaplanıyor. Bu tutar da 45,54 lira (1.138,60 x % 4 = 45,54) oluyor.
 Ocak ayı net maaşına vergi iadesi tutarı ekleniyor. Karşımıza bin 184 lira (1.138,60 + 45,54 = 1.184,14) rakamı çıkıyor. Bu, emeklinin bu ay eline geçecek para oluyor.

MEMURLARA YÜZDE 6.90
Memurlar ve memur emeklilerinin maaşları da bu ay çifte zamlı. Tüm memurların ve memur emeklilerinin maaşları bu ay yüzde 6 + yüzde 0.90 artırıldı.

FARK OLUŞTU
Memurlar ve memur emeklilerinin maaş zamları 2 yılda bir gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Bu yılın zamları, geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan toplu sözleşmede tespit edildi. Buna göre; memurlar ve memur emeklilerinin maaşı bu yıl Ocak ayında yüzde 6, Temmuz’da da yüzde 5 artırılacak. Ayrıca enflasyon farkı oluşursa, bu da maaşlara eklenecek. Bu doğrultuda memurlar ve memur emeklileri, bu ay toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 zamdan yararlandı. Ayrıca, 2015 yılından enflasyon farkı oluşması nedeniyle memurlar ve memur emeklileri yüzde 0.90 oranında ikinci bir artış da aldı.Yüzde 4 vergi iadesi de memur emeklilerinin maaşlarına ekleniyor.

% 10 KESİNTİ KALDIRILDI
Emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışanlar için dün önemli bir gelişme yaşandı. Bu kişilerin maaşından yapılan yüzde 10’luk kesintinin kaldırılmasına yönelik düzenleme,TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre; ‘köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar’ kapsamındaki Bağ- Kur’lu emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi alınmayacak.

SÜREÇ NASIL?
Emekli olduktan sonra bu kapsamda çalışmaya başlayanların aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Vazife malullüğü aylığı almakta olanlardan bu kapsamda çalışanlardan da söz konusu prim alınmayacak. Çalışan emeklilerin heyecanla beklediği düzenleme, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildikten ve Cumhurbaşkanıtarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

TAKVİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir