GSS mağdurları 2 Kasım’a dikkat

Milyonlarca vatandaşın hayatını kâbusa çeviren Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasında sorunlar bitmiyor. Yoksul, işsiz ve öğrencilere durup dururken borç çıkaran devlet, bu yolla vatandaşlardan 9 milyar lira (3.1 milyar dolar) para toplamayı hedefliyordu. GSS uygulamasında şimdi yeni bir aşamaya daha geçiliyor. Başvuru süresi 30 Eylül’de sona eren yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar için kritik günler başladı.
TAKSİTLENDİRME İSTEYEN…
Malumunuz devlet, vatandaşı “Sen herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı değilsin. Bu yüzden tedavi ve ilaç almak istiyorsan gelir durumunu belgelemelisin” diyerek gelir testi yaptırmaya zorlamıştı. Halkın tepki göstermesi üzerine de bir borç yapılandırma ve af gündeme gelmişti. Bu süreçte binlerce vatandaş SGK’ya başvurdu ve gelir durumunu gösteren evrakları teslim etti. Böylece en yüksek seviyeden prim ödemekten kurtuldu. Ancak iş bununla bitmedi.
GSS mağdurları şimdi de bu borçları taksitlendirmek zorunda. Gelir testi sonucu revize edilen zorunlu GSS prim borçlarının peşin veya taksitle ödenebilmesi için son başvuru
tarihi 2 Kasım 2015…
Yapılandırma için başvuruda bulunanlar arzu ederlerse borçlarını peşin, dilerlerse iki ayda bir taksit ödemek kaydıyla 18 taksitte ödeyebilir. Peşin ödeme veya ilk taksit için son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2015. Bu arada önemli bir ayrıntı; 30 Eylül’e kadar gelir testine başvurmamış olanlar da yapılandırmaya başvurabilir.
SEÇİM YATIRIMI OLDU

Bilindiği üzere; Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar GSS borcu olanlar kamuya ait sağlık kurumlarından sağlık hizmeti almaya devam edebilecek. Yani seçime kadar GSS mağduriyeti ile ilgili bir sorun yaşanmaması için bu şekilde geçici bir çözüm bulundu. Görülen o ki, 1 Kasım seçimlerinden sonra da GSS borçluları gündem olmaya devam edecek.

İŞYERİNDE ÖLDÜRÜLEN PERSONELE MAAŞ ÖDENİR Mİ?

Soru: Bir lokantada çalışıyorum. Yaklaşık 2 ay önce müşteri olarak gelen birkaç kişi işyerinde garson olarak çalışan arkadaşımı dövmeye başladılar ve onu lokanta bahçesinde silahla öldürdüler. Bu kişiler arkadaşımın hasmıymış. Arkadaşım evliydi. Ailesi mağdur oldu. Bununla ilgili SGK’dan alınabilecek bir yardım var mı? (Nuri Taşcı)
Cevap: 5510 sayılı Kanuna göre; “Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada… bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaylar iş kazasıdır” denilmektedir. Bu sebeple okurumuzun arkadaşının işyerindeyken hasımları tarafından öldürülmesi açık bir iş kazasıdır. Bu olay kanuna göre iş kazası sayıldığı için ölen işçinin hak sahiplerine SGK tarafından iş kazası ile ilgili yardımlar yapılacaktır. Bu yardımların en önemlisi hak sahiplerine bağlanacak olan ‘ölüm geliri’dir. Ölüm geliri aynı aylık gibi hak sahiplerine bağlanır. Hatta ölen işçinin 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün sigortalı prim günü varsa hak sahiplerine ayrıca ölüm aylığı da bağlanır. İş kazasından dolayı bağlanacak ölüm geliri ve ölümden dolayı bağlanan ölüm aylığından hangisi fazlaysa onun tamamı diğerinin yarısı bağlanacaktır.

 

Ersin Umdu

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir