Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir kimleri kapsar?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. maddesi uyarınca 01.01.2012 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Genel Sağlık Sigortası (GSS), yerleşim yeri Türkiye olan Türk vatandaşlarına zorunlu, yabancı ülke vatandaşlarına ise talepleri doğrultusunda genel sağlık sigortası kapsamına alınması demektir.

Kısaca GSS denilen sistem; sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenen yeni bir sistemdir.

Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar, kamu idarelerinde çalışanlar, köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, isteğe bağlı olan sigortalılar, hizmet akdine tabi olanların veya kamu idarelerinde çalışanların, köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar GSS kapsamından yer alırlar.

GSS kapsamı dışında olanlar ise özel banka, borsa, emekli sandıklarıdır. Bu grup da kısa bir süre sonra GSS kapsamına alınacaktır.

Ülkemizde bir yıldan az kalan yabancılar yani turistler, milletvekili eş ve çocukları, Anayasa Mahkemesi üyeleri ile eş ve çocukları tamamen GSS dışındadırlar.

Milletvekilleri ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin tüm sağlık giderleri hastane ve ülke kısıtlaması olmaksızın tüm harcamaları devlet tarafından ödenmektedir.

genel sağlık sigortası ne demek, gss nedir, genel sağlık sigortası nedir, genel sağlık sigortası nedir kimleri kapsar?

Muhasebe Network

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir