‘Fiyat etiketinde yanıltıcı uygulamalara taviz yok’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fiyat etiketine ilişkin denetim sonuçlarına göre, bu yıl denetlenen 7 bin 205 firmayla yaklaşık 796 bin üründen, 665 firmayla 992 üründe aykırılık tespit edildiğini ve 202 bin lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Tüfenkci, yaptığı açıklamada, Bakanlığa son dönemde ulaşan başvurular ve bu doğrultuda başlatılan incelemeler neticesinde, satışa konu mal veya hizmetlerin fiyat etiketleriyle tarife ve fiyat listelerinde yanıltıcı uygulamalarda artış olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Söz konusu başvurularda, “malların satış fiyatlarıyla kasa fiyatlarının farklı olduğu ve tüketici lehine olan fiyatın uygulanmadığı” yönünde şikayetlerin yer aldığına işaret eden Tüfenkci, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un temel amacının, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını koruyucu, aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemlerin ele alınması olduğunu söyledi.

Tüfenkci, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ile satışa sunulan mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinin şekli, içeriği, kullanılması ve indirimli satışlara ilişkin usul ve esasların düzenlenmesini amaçladıklarını vurgulayarak, listede belirtilen fiyatlarla kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olanın uygulanması gerektiğini anımsattı.

Bakan Tüfenkci, fiyat etiketinde; ödenecek tüm vergiler dahil malın satış ve birim fiyatları, malın üretildiği ülkeyi ifade eden üretim yeri, malın cinsini gösteren ve ayırıcı özelliğini içeren bilgilerin yer almasının şart olduğunu dile getirdi.

Kanun ve yönetmelik hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, alışverişe konu mal veya hizmetlerin fiyat bilgilerinin doğru, eksiksiz, karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde bulunmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Fiyat etiketleri yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemeli. Ekonomik ilişkide bulundukları satıcı veya sağlayıcılar karşısında korunmaları için tüketicileri aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemlerin alınması gerekiyor. Tüketicilerin ekonomik menfaatlerine zarar veren bu tür uygulamalar hakkında gerekli incelemeler yapılmakta ve mevzuatı ihlal eden satıcı veya sağlayıcılara idari işlem uygulanmaktadır. Bakanlığımız bu konuda yaşanan tüketici mağduriyetlerini önlemek için gerekli özeni göstererek, tüketicilerin menfaatlerinin zedelenmesinin önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri almaktadır. Tüketicilerimizin de bu konuda bilinçli hareket ederek hassasiyet göstermesi ve mevzuatı ihlal eden satıcı veya sağlayıcıları Bakanlığımıza veya ticaret il müdürlüklerimize bildirmesi büyük önem arz ediyor.”

Tüm valiliklere, ilgili kanun kapsamında fiyat etiketine ilişkin denetim faaliyetlerine ağırlık vermeleri hususunu ilettiklerini belirten Tüfenkci, “Ticaret il müdürlüklerince yapılan fiyat etiketine ilişkin denetim sonuçlarına göre bu yıl denetlenen 7 bin 205 firma ve yaklaşık 796 bin üründen, 665 firma ile 992 üründe aykırılık tespit edildi ve 202 bin lira idari para cezası uygulandı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir