Evlenene 10 bin lira

Çeyiz hesabı 16 Nisan’da başlıyor. Hesap açıp en az 3 yıl birikim yapan ve 27 yaşını doldurmadan evlenen, desteği kapacak. 5 bin liraya varan destekten çiftler ayrı ayrı yararlanabilecek.

Evlenecek gençlere devlet desteği uygulaması için geri sayım başladı. 16 Nisan‘dan itibaren çeyiz hesabı açılabilecek. En az 3 yıl hesaba para yatıran ve 27 yaşını doldurmadan evlenenler, devlet katkısı alacak. Destek en çok 5 bin lira olacak. Evlenen çiftlerden kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabilecek. İşte çeyiz hesabının şartları:

* Bankada açılan hesap için çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.

* Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100, üst sınır bin lira. Ödemelerin 3 aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak.

* Katılımcı, hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Bu tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.

* Katılımcı aylık ödeme planını seçmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatamayacak. 3 aylık ödeme planında da 1 dönem içinde 1 defadan fazla düzenli ödemenin aksatılmaması şart.

* Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.

* Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçmeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geçmeyecek) kadar katkı alacak.

takvim-logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir