Emekli aylığı nasıl yükseltilir?

Emeklilik zamanı geldiğinde, bağlanan düşük aylığı görüp üzülmemek için şimdiden bazı önlemleri almanızda fayda var. Çünkü emekli aylığınızı artırmanız mümkün.

Yıllarca çalıştıktan sonra emekli oluyorsunuz ve elinize cüzi miktarda emekli aylığı geçiyor. Bu düşük maaşın sebebini sorguladığınızda ise geçmişte yaptığınız hataları fark ediyorsunuz. Tabi geçmişe dönmek imkânsız olduğundan ya bu aylıkla idare ediyorsunuz ya da çalışmaya devam ediyorsunuz. Ne yazık ki bu durum birçok emeklimizin başına gelmekte.

Asgari ücretten bildirim emekli maaşını düşürür.
İnsanımız bir iş bulup işbaşı yaptığında bunun verdiği sevinçle çoğu zaman bazı şeylerin farkına varmıyor. Birçok işveren, işçisine asgari ücretin üstünde ücret ödemesine karşın asgari ücretten SGK’ya bildirimini yapıyor. Bu da ileride emekli aylığını etkiliyor. Nitekim SGK verilerine göre ülkemizde işçilerin yaklaşık %50′si asgari ücretten bildiriliyor.
Emekli aylığının hesabında iki unsur önemli: Ortalama aylık kazanç ve aylık bağlama oranı. İşte, asgari ücretten bildirilmeniz ortalama aylık kazancınızı düşürüyor ve emekli aylığınız da düşük hesaplanıyor.
Bunun için işvereninizin gerçek ücret üzerinden SGK’ya bildirimde bulunması önemli. Böylece ileride alacağınız emekli maaşınızı yükseltmeniz de mümkün.

Emekli ikramiyesi alabilirsiniz

Soru: Mehmet Bey, yaklaşık 19 yıl memur olarak çalıştım. Daha sonra memuriyetten istifa ettim ve kendime bir mühendislik şirketi kurdum. Emeklilik sürem dolduğu zaman memuriyette geçirdiğim süreler için emeklilik ikramiyesi alabilecek miyim? (Fazlı K.)
Cevap: Fazlı Bey, emeklilik süreniz dolduğunda emeklilik ikramiyesi alabileceksiniz. Çünkü emeklilik ikramiyesine hak kazanılabilmesi için memuriyette en az 15 yıl çalışmış olmanız gerekmekte. 5434 sayılı Kanun’un 89. maddesinde 2012 yılı Ocak ayında yapılan değişiklik ile 15 yıl T.C. Emekli Sandığı’na kesenek ödemiş olan kamu görevlileri istifa ederlerse ve ilerde ister SSK’dan ister Bağ-Kur’dan isterse de yine T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli olurlarsa ikramiyelerini alabilecekler. Bu sebeple 19 yıl memurluk yaptıktan sonra istifa ettiğiniz için emeklilik ikramiyesine hak kazandınız.

Gerçek bildirimin başka faydaları da var

İşçinin asgari ücret yerine gerçek ücret üzerinden bildirilmesinin emekli maaşını yükseltmek dışında başka faydaları da var. Bunları şöyle sayabiliriz;
1- İşten ayrılmanız halinde kıdem ve ihbar tazminatınız daha yüksek hesaplanır.
2- Ölüm halinde hak sahiplerine bağlanacak olan ölüm aylığı daha yüksek olur.
3- Malul kalmanız halinde malullük aylığınız daha yüksek olur.
4- İş kazası geçirmeniz halinde bağlanacak geliriniz daha yüksek olur.
5- Hastalanmanız ve rapor almanız halinde daha fazla geçici iş görmezlik ödeneği (rapor parası) alırsınız.

Mavi kart sahipleri nasıl emekli olur?

Soru: Mehmet Bey, ben Danimarka’da yaşayan bir Türk işçiyim. Yaklaşık 9 yıl önce Türk vatandaşlığından çıktım ve sonra da mavi kart sahibi oldum. Danimarka’da geçen süreleri borçlanıp emekli olabilir miyim? (Ali B.)
Cevap: Ali Bey, 2014 Eylül ayında Resmi Gazete’de yayımlanan 6552 sayılı kanun ile siz ve sizin gibi mavi kart sahibi gurbetçilerimizin, yani Türk vatandaşlığından çıkma izni alarak vatandaşlık hakkını kaybedenlerin borçlanma sorunu çözüme kavuşturuldu.
Yapılan bu düzenlemeden önce mavi kart sahipleri yurt dışı borçlanması imkânından faydalanamıyordu. Ancak mahkemeye gidip hak arayanlar ise yargı kararlarına göre borçlanma hakkı elde edebiliyordu. Yani bu durumda olan kişiler için tek yol ne yazık ki sadece mahkemeye başvurmaktı.
Yapılan yasal düzenleme ile artık mavi kart sahiplerinin yurtdışında Türk Vatandaşı olarak çalıştıkları süreleri borçlanmalarına imkân tanındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir