Dizel cezaları Audi’nin net karını 1 milyar euro’dan fazla eritti

Audi’den yapılan açıklamaya göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde net karı geçen yılki karı yüzde 90’den fazla düşerek sadece 110 milyon euro oldu. Şirket geçen yıl 1 milyar 261 milyon euro kar etmişti.

Almanya otomotiv endüstrisinde yeni emisyon testi prosedürlerine uyumdaki güçlüklerden dolayı üçüncü çeyrekte üretimde de kayıplar yaşanmıştı.

Münih Savcılığı Audi AG tarafından üretilen veya dağıtılan bazı V6 ve V8 dizel araçlarındaki düzenleme gereksinimlerinden sapmalar görüldüğü gerekçesiyle idari bir karar alarak, Audi için toplamda 800 milyon euro para cezası öngörmüştü. Audi AG de bu cezayı ödemeyi kabul etmişti.

Dizelgate skandalı

Dizelgate olarak adlandırılan skandal, ilk olarak 2015 yılının Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde patlak vermişti.

Amerikan Çevre Koruma Dairesi, Volkswagen’in egzoz emisyon değerlerinde sahtekarlık yapan bir yazılım kullandığını açıklamıştı.

Daha sonra sahtekarlığın ABD ve Volkswagen ile de sınırlı olmadığı anlaşılmıştı.

Alman otomotiv devlerinin dünya genelinde on milyonlarca araçta aynı yazılımla emisyon manipülasyonu yaptığı belirlenmişti.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir