Çalışan anneleri heyecanlandıran teklif

3. Dönem toplu görüşmelerde kamu çalışanları için talep edilen Kreş Hizmeti ve Kreş Yardımı Ödeneği, çalışan anneleri heyecanlandırdı.

Toplu Sözleşme Masasında kamu çalışanlarının mali hakları kadar sosyal hakları da iyileştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmede 300 TL kreş yardımı talep ettiklerini açıkladı.

Toplu Sözleşme görüşmelerinde Kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen Konfederasyonunun Genel Başkanı Ali Yalçın, dezavantajlı gruplara yönelik politikaların bu kesimin mağduriyetini giderecek nitelikte olmasının sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden biri olduğunu dile getirdi. Güçlü toplumun ancak güçlü aile ile gerçekleşebileceğini söyleyen Yalçın, “Aile kurumunun korunması ve güçlenmesine yönelik taleplerimiz, toplu sözleşme masasında hükümet tarafından mutlaka dikkate alınması gereken, bizim de ısrarcı olacağımız konular arasında yer alıyor. Güçlü, büyüyen, kalkınan bir Türkiye istiyorsak, bunun yolu aile kurumunu güçlenmesinden geçiyor. Bu nedenle Toplu sözleşmede taleplerimiz arasında eş durumu özrü, kreş ödeneği ve evlendirme yardımı gibi hususlar yer alıyor” şeklinde konuştu.

Eş durumu özrü, parçalanmış ailelere neden oluyor

Nitelikli insan gücü ve dinamik bir toplum için aile kurumunun güçlenmesi gerektiğini belirten Yalçın, Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk gününde eş durumu özrüne ilişkin mağduriyetin giderilmesi yönündeki gelişmeyi aile bütünlüğü açısından çok önemsediklerini belirtti. Görüşmelerin ilk gününde, eşi özel sektörde çalışan kamu çalışanlarının tayin isteyebilmeleri için öngörülen 3 yıllık sürenin kısaltılmasının da aile bütünlüğü açısından hayati öneme sahip olduğuna değinen Yalçın, sosyal devletin mağduriyetleri gidermesi beklenirken yeni mağdurlar üretilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Büyükşehirlerde 300, diğer illerde 250 TL kreş ödeneği

Anayasal güvence altında olan aile kurumuna yönelik kamu politikalarının yanlış ve yetersiz olduğuna değinen Yalçın çalışan annelerin çocuklarına yönelik kreş hizmetinin olmayışının da ebeveynleri ve çocukları mağdur ettiğini kaydetti.
Toplu sözleşme talepleri arasında kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinde, bünyelerinde görev yapan kamu görevlilerinin zorunlu eğitim çağına girmemiş çocuklarına yönelik ücretsiz kreş hizmeti sunulmasının bulunduğuna değinen Yalçın, “Talebimizle kreş hizmetinden faydalanacak her çocuk için büyükşehir kapsamındaki illerde 300 TL, diğer illerde 250 TL kreş yardımı ödeneği istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir