Bunu yapan ev sahipleri dikkat!

Evde Çocuk bakım hizmeti kapsamında Bursa, İzmir ve Antalya illerinde pilot bölgeler olmak üzere bakıcı desteği önceki yazılarımda da detaylı olarak belirttiğim üzere uygulamaya başlanmıştır.

Yazılarımı yayınladıktan sonra bu hizmetten yararlanan ev sahiplerinin bakıcıları tarafından gerek telefonla gerekse mail yoluyla tarafıma sorular gelmeye başlamıştır. Bu sebeple bu yazımı yazarak sistemi kendi menfaatleri için kullanan ev sahiplerini hem uyarmak hem de cezalar hakkında bilgilendirme gereği duydum.

Başvuru şartlarını taşıyan anneler başvuru yaptıktan sonra ve bu başvuruları onaylandıktan sonra bakıcılarının sigorta primlerini ve ücretlerini her ay bakıcının hesabına yatırması zorunludur. Asgari olarak da bakıcının hesabına yatması gereken tutar: 01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arasında 1.082,48 TL’dir. Gelen mail ve telefonlarda ise kendisini uyanık sanan bazı ev sahiplerinin bakıcısının hesabına yatırılması gereken asgari rakamı yatırdıktan sonra işçiden belli bir meblağı tekrar talep ettiklerini üzülerek öğrenmekteyim.(İşçi ise istemeyerek de olsa bu durumu çalışmak zorunda olduğu için kabul etmek zorunda kalıyor) Zaten kanunla asgari rakam belirlenmişken bakısının hakkını hem uyanıklık yapıp hesaba tam yatıran hem de bakıcıdan belli bir tutarı geri istemesi bu işlemi yapan ev sahibi için kanunen hem suç hem de bir vicdansızlık örneğidir.
TÜM ÖDEMELER FAİZİ İLE BİRLİKTE GERİ ALINIYOR
Bilindiği üzere bu hizmeti alan ev sahipleri için Kurum tarafından denetimler yapılmaktadır. Kurum tarafından yapılan denetimler, ev ziyaretleri veya şikayetler sonrası, mali destekten yararlanmak için gerekli olan şartlarda hususunda beyan edilen bilgilerle ilgili herhangi bir usulsüzlük tespit edilmesi durumunda, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanununa göre işlem yapılacaktır. Ayrıca proje kapsamında sağlanan mali destek kesilecek, projeye bir daha başvuru yapılamayacak ve yararlanıcıya o güne kadar proje kapsamında yapılmış olan tüm ödemeler kanuni faizi ile birlikte geri alınacağını ev sahiplerine hatırlatmak isterim.

Çocuklarını emanet ettikleri insanların haklarını hiçe sayan, çok zor şartlarda geçimlerini idame ettiren ve iade ettiği paraya bile ihtiyacı olan kadınlara tavsiyem bu olumsuzluğu denetim yapan yetkili memurlara anlatmaları, yetkili memurları beklemek istemeyen bakıcıların ise bizzat SGK müdürlüğüne giderek bu yaşadıkları olumsuzlukları anlatıp, kendilerini mağdur eden ev sahiplerini kanuni yollardan cezalandırmaları sistemin doğru işlemesi ve hatalı kişilerin hak ettikleri cezaları almaları açısından çok önemlidir.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Taner ÖZDEMİR
DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir