BAĞ-KURLULARA MÜJDE, DAHA AZ PRİM ÖDEYECEKLER.

Ülkemizde gelir kurumları dediğimizde aklımıza ilk önce Maliye ve SGK gelmektedir. Her iki kurumda kayıt dışılığın önlenmesinde  ve tahsilat konusunda büyük problemler yaşamaktadır. Yine ülkemizde belli periyotlarda af çıkmasının asıl nedeni de yine bu iki kurumun tahsilatlarını zamanında yapamamasından kaynaklanmaktadır. Bu güne kadar bu iki sorunla mücadelede devlet hep cebri yöntemleri kullandı. Her iki konuda da önemli sayılabilecek başarılar elde edemedi. İlk defa SGK farklı bir uygulama geliştirerek teşvik yöntemi ile hem kayıt dışılıkla hem de tahsilatları arttırmakla ilgili mücadele başlattı ve büyük ölçüde de başarı sağladı.

Her iki kurumu  mukayeseli olarak değerlendirdiğimizde bu başarıyı net bir şekilde görmek mümkündür. SGK nın teşvik yöntemi ile kayıt dışılıkla mücadele  ve tahsilatları arttırmakla ilgili projesinin bir ayağı eksik kalmıştı. O da Bağ-Kur (4/B) li sigortalıların bu teşvikten yararlanamıyor olması idi. Bu sorunu da ortadan kaldıran yasal düzenleme hayata geçti ve Bağ-Kur(4/B) li sigortalılarda artık prim indirimi olarak uygulanan teşvikten yararlanabilecekler. Maliyede benzer uygulamayı hayata geçirirse her iki konuda da önemli seviyede başarı sağlanabilir. Maliye Bakanının vergi tahsilatlarını artırmak için vergilerini düzenli bir şekilde zamanında ödeyenlere SGK nın uyguladığına benzer bir teşvik uygulamasına başlayacakları yönündeki bir açıklaması basına yansıdı. Bunu müjde olarak buradan birde biz duyurmuş olalım.

Prim indirimi uygulamasından  İsteğe bağlı sigortalılar yararlanamayacak. Bağ-Kur (4/B) kapsamında sigortalı olan vergi mükellefleri, şirket ortakları, muhtarlar ve  tarım Bağ-Kurlular ödeyecekleri malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarı kadar prim indiriminden yararlanacaklar. Bu da ödenecek primlerde %16 ya denk gelen bir indirim anlamına geliyor. Bağ-Kur (4/B) kapsamındaki sigortalıların bu prim indiriminden yararlanabilmeleri için primlerini yasal süresi içinde ödemeleri, SGK ya  kendi sigortalılıklarından kaynaklanan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması şarttır. Ancak SGK ya olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını taksitlendiren veya yapılandıran sigortalılar bu taksitlendirme veya yapılandırma işlemleri devam ettiği sürece prim indiriminden yararlandırılacaktır. Borçlanma ve ihya kapsamındaki prim ödemelerinde bu indirimden yararlanılmayacaktır.

Bağ-Kurlulara prim indirimi Ekim/2016 ayından itibaren başlayacaktır. Sigortalılar Ağustos ve Eylül/2016 aylarının primlerini indirimsiz ödeyeceklerdir. Malum af yasası çıktı ve SGK afla ilgili başvuruları almaya başladı. Başvurular Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Borcu olan Bağ-Kurlular af yasasından yararlanmak için başvuruda bulunurlarsa ve prim borçlarını yapılandırırlarsa yapılandırdıkları prim borçlarıyla birlikte cari prim borçlarını da süresi içinde öderlerse cari prim borçlarından indirim uygulaması devam edecektir. Bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ediyorum..

MUSTAFA KESKİN 28.09.2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir