Yeni çıkan emekli yasasından yararlanabilir miyim?

31 yıl 6 ay devlet memuru (ebe, 2 yıllık ön lisans mezunuyum) olarak çalışıp 16 Mart 2015’te emekli oldum. Yeni çıkan emekli yasasından yararlanıp yararlanamadığımı bilemedim. 30 yılını dolduranlara fazla çalıştığı her yıl için ikramiye verilecekti, ben yararlanabildim mi, almadıysam alabilir miyim? Nermin Korkut
7 Ocak 2015 tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi veren memurlara 30 yıl sınırlaması olmaksızın hizmet sürelerinin her tam yılı için emekli ikramiyesi ödeniyor. 16 Mart 2015 tarihinde emekli olduğunuza göre, emekli ikramiyeniz 31 yıl üzerinden ödenmiş olmalı. Emekli ikramiyenizin hesabında esas alınan hizmet yılınızı SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığından yazılı olarak sorabilir, eksik hesaplama söz konusu olmuş ise bir yıllık ikramiye farkını talep edebilisiniz.
Yaş şartının iptali için AYM’ye başvurabilir miyim?
22 Ocak 1972 doğumluyum. 24 Ağustos 1990’da devlet memuru olarak işe başladım. Daha sonra hiç ara vermeden 25 Aralık 1995’te Vakıfbank’ta çalışmaya başladım ve halen çalışmaktayım. Askerliğimi 8 ay olarak 1999’da yaptım. Vakıfbank’ın geçici 20. madde kapsamında kurulan emekli sandığı var. Normalde 24 Ağustos 2015’te emekli olabiliyordum. Ancak yaş şartı getirildiği için 52 yaşa tabiyim.
1- İşten ayrılmam ve SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışmam durumunda Vakıfbank sandığındaki emeklilik (20 yıllık prim) durumum ne olacak?
2- Anayasa Mahkemesine yaş şartının iptali için dava açabilir miyim? Çünkü yaş şartı sonradan getirilerek geriye dönük hak kaybına neden olunmuştur.
3- Başka bir işte veya Bağ-Kur kapsamında çalışmam halinde, Vakıfbank sandığına dışarıdan emeklilik ve sağlık primi ödeyebilir miyim? Ömer Ufacık
1- Vakıfbank’tan ayrılıp, 4/a (SSK) veya 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışmaya başlamanız halinde, Vakıfbank emekli sandığından ayrıca emekliliğiniz söz konusu olmaz. Birden fazla sigortalılık kapsamında ödenen primler, emekli olurken birleştirilir. Son 2520 günlük prim ödemenize bakılır, daha çok hangi sigortalılık kapsamında prim ödemiş olursanız, o sigortalılık statüsünden, yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olursunuz.
2- 8 Eylül 1999 tarihinde emeklilik yaşının yükseltilmesiyle getirilen kademeli yaş şartına ilişkin hükümler daha önce Anayasa Mahkemesine taşındı. Mahkeme de emeklilik şartları açısından kazanılmış hak olmayacağına ve beklenen hak olacağına, henüz şartlarını sağlamamış olanlar açısından da bu şartların her zaman değiştirilebileceğine karar verdi.
3- 4/a veya 4/b kapsamında çalışırken Vakıfbank emekli sandığına dışarıdan prim ödeyemezsiniz.
Emekli ikramiyesi emekli aylığı bağlandığında ödenir
Annem 30 yılını doldurmuş kadrolu öğretmen (657’ye tabi). 1 Ekim 1956 doğumlu. Emekli olmadan (çalışmaya devam edecek) emekli ikramiyesini alabilir mi? Müge İrengün
Emekli ikramiyesi, emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması halinde ödenir. Anneniz çalışmaya devam ederken emekli ikramiyesini alamaz.
Sezgin Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir