Yeni asgari ücreti belirlemek için görüşmeler başlıyor

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yarın yapacak.

Asgari ücretle geçinen bir işçi de komisyonda yer alacak

Yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonda, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak.

Bu kişi, Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın bir işçi olacak

“SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz”

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “İşverenlerimizin maliyeti, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin kalkmasıyla yüzde 5 arttı. 2019 yılı için bu desteğin artırılarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz.” dedi.

Yeni asgari ücrette, bu yıl gerçekleşen enflasyon oranının dikkate alınması gerektiğini ifade eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Bunun yanına ülkenin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurularak refah payı da eklenmeli” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir