Tıbbi cihaz ve malzemede 731 milyon liralık iyileştirme

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile tıbbi cihaz ve malzeme fiyatlarının yeniden belirlendiğini belirtti.

Birçok ürün için fark ortadan kalktı

Vatandaşların Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden etkin faydalanabilmeleri için değişen piyasa koşulları nedeniyle tıbbi cihaz, malzeme ve ilaçlarda fiyat güncellemesine gittiklerini bildiren Selçuk, bin 663 tıbbi cihaz ve malzeme fiyatında 731 milyon lira iyileştirme sağlandığını duyurdu.

Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödenen fiyatları artırarak vatandaşların, sağlık hizmetine, ilaca ve tıbbi cihaz ve malzemeye erişimini kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Evde kullanılan 62 tıbbi malzemeye 415 milyon lira iyileştirme yapıldığını, SGK’nin malzemeler için ödeyeceği paraların miktarının artırıldığını belirten Selçuk, “62 tıbbi malzeme fiyatında yüzde 10 ila yüzde 350 arasında değişen oranlarda artış sağlanarak 415 milyon lira iyileştirme yapıldı. Böylece vatandaşın ödemek zorunda kaldığı fark ücretleri birçok ürün için ortadan kalktı, kullanan hastaların tercihine göre farklı özelliklere sahip bir kısım üründe de fark ücreti asgari seviyeye indi” açıklamasını yaptı.

Selçuk, Türkiye’de en sık görülen, önlenebilir bir kalıtsal kan hastalığı olan talesemi (Akdeniz Anemisi) hastalarının kullanması gereken infüzyon setinin geri ödeme fiyatının, yüzde 350 oranında arttığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Evde kullanılan solunum cihazlarında geri ödeme fiyatı yüzde 100 artışla güncellendi. Yeni düzenlemeyle evde kullanılan solunum cihazlarından, ev tipi mekanik ventilatörün geri ödeme fiyatı yüzde 100 artışla 9 bin liradan 18 bin liraya, oksijen tedavisi için kullanılan oksijen konsantratörünün geri ödeme fiyatı yüzde 130 artışla 833 liradan bin 915 liraya, oksijen tüpünün geri ödeme fiyatı da yüzde 100 oranında artışla güncellendi. Ayrıca bu cihazlarla birlikte kullanılan oksijen tüplerinin geri ödeme fiyatı yüzde 100 oranında artırıldı ve dolumu için ödenen geri ödeme rakamları da güncellendi.”

Kan şekeri ölçüm çubuğu ve insülin pompasında yeni düzenleme

Diyabet hastalarının kullandıkları malzemelerde de düzenlemeye gidildiğini vurgulayan Selçuk, “Gün boyu takip etmek zorunda oldukları kan şekerinin ölçümü için kullandıkları kan şekeri ölçüm çubuğunun geri ödeme fiyatının yüzde 40 oranında artırılmasıyla, diyabet hastalarının bu kronik hastalık yüzünden yaşadığı maddi sıkıntılar sona erdi. Ayrıca bir kısım diyabet hastasının kullanmak zorunda kaldığı insülin pompasının geri ödeme fiyatı yüzde 50 oranında arttı ve 4 bin 884 lira oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk, hasta bezlerinin ve işitme cihazlarının geri ödeme fiyatlarının arttığına da dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Hasta bezinin geri ödeme fiyatı yüzde 40, sonda tıbbi malzemelerinin yüzde 30, kolostomi, ileostomi ve ürostomi tıbbi malzemelerin yüzde 40 artırıldı. Dijital işitme cihazının geri ödeme fiyatı yüzde 35 oranında arttı. SGK’nin hastanelerde kullanılan bin 601 tıbbi cihaz ve malzemeye geri ödeme yaptığı tutar, 316 milyon lira artırıldı.”

SGK’nin bin 601 tıbbi malzemeye geri ödeme yaptığı tutarda 316 milyon liralık iyileştirme sağlandığını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda, kalp nakli bekleyen hastalarda kullanılan ventrikül destek cihazının geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 200 bin liradan 300 bin liraya, yapay kalbin geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 300 bin liradan 450 bin liraya, epilepsi hastası çocuklarda kullanılan vagal sinir stimülatörünün geri ödeme fiyatı yüzde 50 artışla 35 bin liradan 52 bin 500 liraya, skolyoz hastası çocukların tedavilerinde kullanılan manyetik rodun geri ödeme fiyatı yüzde 30 artışla 27 bin 500 liradan 35 bin 750 liraya, insan kaynaklı greftlerin geri ödeme fiyatları yüzde 5 ila yüzde 120 arasında değişen oranlarda, kalp pillerinin geri ödeme fiyatları yüzde 20 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda, mekanik kalp kapakları, biyolojik kalp kapakları için SGK’nin geri ödediği rakamlarda yüzde 10 ila yüzde 130 arasında değişen oranlarda iyileştirme yapıldı.”

Selçuk, kesintisiz sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, geri ödeme listesine eklenen tıbbi malzemelerin SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edilebileceğini belirterek, “Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile tıbbi cihaz ve malzemelerin fiyatlarında artış yaparak hastalarımıza kaliteli ve kesintisiz sağlık hizmeti sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir