Sahte sigortalı olduğunuz anlaşılırsa emekliliğiniz yanar

Sahte sigortalılık denetimleri sonucunda on binlerce emekli olmuş kişinin emekliliğinin yanması söz konusu olabilir. Okurlarımızdan bu konuda çok yoğun sorular geliyor. Vatandaşlar epey tedirgin olmuşlar, sahte sigortalı olduklarının ortaya çıkması halinde ne olacağını soruyor, sahte sigortalılığın ne olduğunu tam olarak anlayamadıklarını belirtiyorlar.

Konuyu açıklayalım.

Sahte Sigortalılık Bir Tuzaktır

Sigortalılık özellikle sosyal güvenlik reformu sonrasında herkesin gündemine gelen bir konu oldu. Toplumun sigortalılık bilinci gelişirken, insanlar sosyal güvenliğin sağladığı özel hastanelere gidebilme, yüz nakli gibi en pahalı ameliyatların bile kapsama alınması gibi hizmetlerin genişlemesi sonrasında sigortalı olmaya ilgi göstermeye başladılar. Ancak bu ilgiyi gören sahtekarların türemesi de uzun sürmedi.

Sahte sigortalılık işyerinde gerçekten çalışmadan sigortalı bildiriminin yapılmasıdır. Bazıları sahte olarak dilencilerin üzerine açılan şirketler üzerinden bazıları ise eskiden gerçek ama şimdi batmış firmalar üzerinden sahte bildirim yapan şebekeler vardır. Yani bu iş için naylon şirketler kullanılmakta, bu şirketlerden gerçekten çalışmayan kişileri sigortalıymış gibi göstermektedirler. Bu kanuna göre suçtur ve çoğu zaman organize niteliktedir.

Yoksul İnsanlar Hedef Seçiliyor

Sahte işyeri çeteleri tarafından organize edilen bu işte özel olarak emeklilik gününün dolmasına az bir süre kalan kişiler hedef seçilmektedir. Bu kişiler, emeklilikleri için gerekli olan primleri tamamlayabilmek için çıkış yolu ararken şebekenin tuzağına düşmektedir. Bu çeteler özellikle dar gelirli, fakir fukara vatandaşları hedef almaktadır.

Düşük primle emekli olabilecekleri vaadinin cazibesine kapılan kişiler, paravan şirketler üzerinden sigorta yapılıyor. Bir kişi için en düşük isteğe bağlı yada zorunlu sigorta prim miktarı 300 TL civarı iken paravan şirketler, 150-200 TL’ye sigorta yapmaktadır. Şirket paravan olduğu için vatandaştan alınan paralar cebe indirmektedir. Devlete ise tek kuruş ödeme yapmamaktadırlar. Şirket sahte olduğundan devletin alacaklarını tahsil etmesi de mümkün olmamaktadır.

SGK Tek Tek Tespit Ediyor

Vatandaşın emeklilik hayalini ranta çevirmek isteyen şebekeler, prime ihtiyacı olan kişileri sahte şirketler üzerinden sigortalı gösteriyor. Bu kişilerin bazıları şirketlerin sahte olduğunu bilmesine karşın primlerini başka türlü tamamlama şansı olmadığı için bu yola başvuruyor. Önemli bir bölümü de şirketlerin paravan olduğunu bilmeden tuzağa düşüyor.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer kamu kurumlarının denetim elemanları yaptıkları denetimlerde işyerinin naylon olduğunu anladıklarında sahte sigortalı bildirimleri ortaya çıkıyor. Bir işyerinin paravan işyeri olduğunun anlaşılması halinde çoğu zaman emniyet organize suçlarla mücadele şube müdürlüğü de olaya müdahil oluyor. Ancak sahte işyerleri sahte belge ile aslında dilenci olan kişiler adına açıldığından asıl dolandırıcıları yakalamak çok zorlaşıyor.

Ne Zaman Tespit Edilirse Edilsin Emekliliğiniz Yanar

Ne zaman tespit edilirse iptal edilecek olan sahte sigortalılık üç beş kuruş daha ucuz görünse de aslında havaya saçılan paradır. Zira sahte sigortalılık aradan kırk yıl da geçse tespit edilirse iptal edilir, tüm ödediğiniz paralar yanar. Para ödediğiniz adamları bulup geri de alamazsınız, zira çoğu o sahte şirketleri bir dilencinin üzerine yapmıştır, bul ki paranı geri alasın!

Sadece paralarınız yanmakla kalsa iyi. Sahte şekilde sigortalılıklarınız iptal edilir, emekliliğiniz yanar. SGK tüm emekli maaşlarını da sizden geri ister. Yetmez emekli olduğunuz ve sigortalı göründüğünüz günlerde hastaneden ne kadar ilaç ve tedavi aldıysanız hepsinin parası sizden faiziyle geri istenir. Sahtekarların ağına düşerseniz, ocağınıza incir ağacı dikilir anlayacağınız.

Vatandaşlarımızı bu yüzden uyarmak isteriz, dolandırıcıların tuzağına gelmeyin. “Gel seni şurdan sigortalı gösterelim, emekli ol” diyenlere inanmayın. Bu dolandırıcılar zaman zaman muhasebeci yada mali müşavir gibi meslek mensuplarını da kötü emellerine alet etmektedirler. Bazen de kendilerini mali müşavir yada muhasebeci gibi tanıtmaktadır. Kanmayın, bu bir para tuzağıdır, kanunen fiilen çalışmadan “sigortalı gösterilmek” diye bir şey yoktur!

Hapse girebilirsiniz

Sahte sigortalılığın hapse girme ihtimali de vardır. Bu dolandırıcılar hakkında cumhuriyet savcılıkları takip açmaktadır. Eğer sahte olduğunu bile bile gidip para ödediyseniz, bildirgelere sahte iş sözleşmesi gibi evraklara imza attıysanız SGK sizin hakkınızda da suça kasıt halinde iştirakten Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunur.

Sahte sigorta çeteleri ve onlarla işbirliği yaptığı tespit edilenler Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve 158 nci maddeleri uyarınca kamuyu zarar uğratmak suretiyle dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçları dolayısıyla suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Yani paranızdan ve emekliliğinizden olduğunuz yetmezmiş gibi bir de yaşlı çağınızda hapse girme riski vardır.

Sahte sigortalı çetelerine gitmeyin, isteğe bağlı sigortalı Olun

Aslında kanunen vatandaşlarımızın sahte sigortalılığa meyletmesine de hiç gerek yoktur. Zira 5510 sayılı Kanunumuz çok geniş şartlarla isteğe bağlı sigortalılık hakkı getirmiştir. Bir kişi kendisini isteğe bağlı sigortalı yaptırırsa bu aylık asgari 300 TL karşılığından emeklilik hakkı kazanmasını sağlar.

Zaten birçok kişi Genel Sağlık Sigortası dolayısıyla prim borçlusu haline gelmiştir. Vatandaşlarımız 38 TL ile 226 TL arasında bir GSS primi ödemektedir. GSS primi sadece sağlıktan yararlanma sağlar, emekliliğe sayılmaz. Bunun yerine aylık asgari tutar üzerinden 300 TL ödeyip hem sağlıktan yararlanmak hem de emeklilik günü kazanmak daha akıllıcadır.

Sahte sigortalılığın aksine isteğe bağlı primleri her zaman güvencededir, iptal edilmez ve (4-b şartlarından biraz daha geç olsa da) gününüz ve yaşınız dolunca emekli olmanızı garanti eder. Üstelik emeklilik hakkı kazanılamazsa % 12 GSS primi dışında kalan % 20 emekliliğe sayılan prim kısmını toplu ödeme şeklinde geri iade alma hakkı bile vardır.

S o r u l a r l a     S o s y  a l    G ü  v e n l  i k    v e     İ ş    H u k  u k u 

Okurumuz Ali GÜNAY soruyor: 13.07.1980 doğumluyum. 13.05.1999 tarihinde SSK’lı oldum. % 62 özürlü raporum var. Halen SSK’lı bir işte çalışıyorum. Toplam 3130 günüm var. Vergi indirim yazısını aldım. Ne zaman emekli olurum?

Sayın okurumuz, özürlü raporunuz olduğundan özel özürlü şartlarıyla emekli olma hakkınız bulunmaktadır. Buna göre işe giriş tarihiniz kademeli sisteme tabidir. Sizin işe girdiğiniz tarihe göre 17 yıl 3840 gün ile emekli olabilirsiniz.

Bu vesile ile özürlü şartlarından emeklilik için vergi indirim belgesi (sakatlık indiriminden faydalanma yazısı) almanız gerektiğini hatırlatalım. Söz konusu yazıyı sigortalı bir işte çalışırken bağlı olduğunuz Vergi Dairesine müracaat ederek almak mümkündür. Siz zaten bu yazıyı almışsınız, başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

Verdiğiniz bilgilere göre prim gününüzün dolmasına iki yıl kalmış. İki yıl daha prim öderseniz yaş şartı aranmadan 17 yıl sigortalılık sürenizi doldurduğunuz 13.05.2016 tarihinde emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

Bünyamin Esen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir