Sağlığınız için gelir testi yaptırın

Eksik günlerimi borçlanma ile tamamlayıp 4.5 yıl çalıştığım şirketten tazminatımı alabilir miyim? İşten ayrıldıktan sonra ne kadar daha sağlık yardımı alabilirim?Ya da nasıl sağlık yardımı alırım?5…731084 Nolu SMS
İşe başlangıcınıza göre sigortalılık sürenizi tamamlamışsanız ve eksik prim günlerini borçlanıp ödeyerek prim gününüzü de tamamladığınız takdirde, sadece yaşı bekleyecekseniz SGK’dan bu süreleri doldurduğunuza ilişkin alacağınız yazı ile işverenliğe müracaat ederek tazminatınızı alabilirsiniz.
İşten ayrıldıktan sonra toplamda 100 gün daha sağlık yardımı alırsınız. 100 gün tamamlandıktan sonra çalışmamanız halinde ya da sağlık yardımı alabileceğiniz yakınınız yoksa Genel Sağlık Sigortası primi ödemelisiniz. Bunun için gelir testi yaptırmanız gerekiyor.
Ailedeki kişi başına düşen gelire göre de ya devlet tarafından sağlık hizmeti alacak ya da genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekecektir. Gelir testi yaptırmazsanız tarafınıza en yüksek prim üzerinden Genel Sağlık Sigortası borcu çıkartılacaktır.

Riskli gebelik durumum var. Sağlık kurulu raporum da bulunuyor. Tazminatını alıp işten ayrılmam mümkün mü? A.A.
İş Kanunu’na göre, hamilelik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçiye tazminat ödenmez ancak işveren hamile olan işçiyi ağır ve tehlikeli işlerde çalıştıramaz, gece mesaisi yaptıramaz.
Riskli gebelik durumlarında doktor raporunun bulunması halinde istirahat raporu kullandırmak zorundadır. İşçi bu durumda kendi isteği ile işten ayrılırsa tazminat alamaz ancak işveren, iş sözleşmesini haklı bir neden olmadan sona erdirirse tazminat ödemek zorundadır.

3 yıllık sözleşme imzalayarak işe başladım. 2 yıl dolunca işten ayrılmamı istediler. Tazminatımı almak için ne yapmam gerekiyor?5…261898 Nolu SMS
Sözleşme süresi bitmeden önce işveren haklı bir neden olmadan iş sözleşmenizi fesh ediyor ise işten ayrılma tarihiniz ile sözleşmenin bitim tarihi arasındaki sürenin ücretini işverenden talep etme hakkınız vardır. Ayrıca kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Siz kendiniz ayrılırsanız herhangi bir tazminat talebinde bulunamazsınız.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Eşim 1961 doğumlu, Nisan 2001 sigorta başlangıçlı. 4500 gün primi, % 45 engelli raporu var. Ne zaman emekli olur? 5…831255 Nolu SMS
Eşiniz, işe girişi ve vergi indirimine göre 19 yıl ve 4240 prim gün şartlarına tabidir. Prim gün şartı tamamlanmış ancak 19 yıl şartı Nisan 2020’de dolacak. Bu durumda emekli olabileceği tarih Nisan 2020 olacaktır. Eğer eşiniz askerlik yaptıysa, borçlanma yaparak girişini geriye çekebilir ve borçlanma süresi kadar daha erken emekli olabilir.

Ali Şerbetçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir