Sağ kalan eşe cinsiyet ayrımı olmaksızın aylık bağlanır

Eşlerden birinin vefatı durumunda, cinsiyet ayırt etmeksizin sağ kalan eşe maaş bağlanır mı? SSK primi için bu gün sayısı ne olmalı? Abdullah Mercan
Sağ kalan eş ister erkek ister kadın olsun, emekli olmadan veya emekli iken vefat eden eşinden aylık bağlanır. Ancak emekli olmadan vefat eden eşten aylık bağlanabilmesi için vefat eden eşin en az 1800 prim gününün olması veya 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olanlar için her türlü borçlanma süreleri hariç en az beş yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 prim günü olması gerekiyor.
SGK, 4/a (SSK) sigortalıları için beş yıllık sigortalılık süresi ve 900 prim gününü tamamlamak için borçlanmayı kabul etmezken, yargı borçlanma kısıtlamasının sadece sigortalılık süresi için geçerli olduğuna, prim günü eksiğinin borçlanılarak tamamlanabileceğine karar veriyor.
Asgari ücretten ödenen primler emekli aylığınızı olumsuz etkiler
19 Aralık 1969 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1988. Türkiye’de aralıksız ödenmiş 6084 günüm, KKTC’de ödenmiş 2924 günüm var. 1 Haziran 2015 tarihi itibarı ile Türkiye’de SSK’lı olarak çalışmaya başladım.
1- Kıbrıs’taki çalıştığım günlerimi getirsem emekli aylığıma pozitif etki eder mi?
2- Ne zaman emekli olabilirim?
3- Çalıştığım iş yerinde asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapılıyorsa itiraz etmeli miyim? Eğer asgari ücret üzerinden ödeme yapılıyorsa ilerideki emekli aylığımı olumsuz yönde etkiler mi? Murat Kino
1- Kıbrıs’taki çalışma günlerinizi getirmekten neyi kastediyorsunuz bilemiyorum ama ancak Kıbrıs’taki çalışma günlerinizi borçlanmanız halinde Türkiye’deki prim gün sayınıza ilavesi söz konusu olabilir. Ödeyeceğiniz borçlanma primi, elde edeceğiniz avantaja değmez. Hatta dezavantaj bile söz konusu olabilir. Zaten emeklilik için Türkiye’deki prim gün sayınız da yeterli.
2- Emekliliğiniz için gereken 25 yıl sigortalılık süresi ile 5375 prim gününü tamamlamışsınız. 50 yaşınızı dolduracağınız 19 Aralık 2019’da emekli olmaya hak kazanırsınız.
3- Primlerinizin asgari ücret üzerinden ödenmesi avantaj sağlamayacağı gibi, emekli aylığınızı olumsuz etkiler, prim ödedikçe emekli aylığınız az da olsa azalır.
İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmıyor
Annem, babama muayenehanesinde telefonlara bakmak, temizlik yapmak vb. suretiyle 1985 yılından günümüze halen yardımcı olmaktadır. Ancak annemin SSK ya da Bağ-Kur kaydı/girişi hiç yapılmadı. Emeklilik hakkı kazanması için yapabileceğimiz bir şey var mıdır ve annem, babamdan hangi taleplerde bulunabilir? Çiğdem Korkmaz
Bir işverenin işyerinde ücret karşılığı çalışan ve ücretleri işyeri kayıt ve belgelerine usulüne uygun bir şekilde intikal ettirilen eşi sigortalı sayılmakta, ancak herhangi bir ücret ödenmeyen eş ise sigortalı sayılmamaktadır. Annenizin babanızın işyerinde ücretli olarak çalışmaması nedeniyle geçmişe yönelik yapabileceğiniz bir şey yok.
Geriye dönük  borçlanarak emekli olabilir miyim?
1977 ve 1978 yıllarında toplam 1,5 yıl Emekli Sandığına bağlı olarak ilköğretim okulunda vekil öğretmen olarak çalıştım. Geriye dönük  borçlanarak emekli olabilir miyim veya başkaca önereceğiniz bir yolu var mıdır? Doğum tarihim 11 Haziran 1957. Füsun Dur
Geriye dönük borçlanarak emekli olamazsınız. Ancak 4/a (SSK) kapsamında çalışmaya başlayıp, mümkünse en fazla üç çocuk için ikişer yıldan altı yıl (2160 gün) doğum borçlanması yapmanız mümkün olabilir. Emekli Sandığı hizmetinizle birlikte 3600 prim gününü tamamladığınızda da 4/a statüsünden emekli olabilirsiniz.
5375 prim günüyle 50 yaşınızı doldurmalısınız
Sigorta başlangıç tarihim 1987-1998. Türkiye’de sigortalı çalışmam var. 2001’den beri de İngiltere’de çalışmaktayım. 1973 doğumluyum. Emekli olabiliyor muyum? Murat
1987 sigorta başlangıcıyla 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 prim günü ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 5375 prim günüyle 50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız. Prim gününüzü tamamlamak için İngiltere’deki çalışma sürenizden yeteri kadarını borçlanabilirsiniz.

Sezgin Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir