Patronum neden bana az zam yaptı?

Patronunuz sizinle aynı işi yapan iş arkadaşlarınıza daha fazla zam verirse ne yaparsınız? Bu durumda işten ayrılıp kıdem tazminatı almanız mümkün.

Okurlarımızdan Ahmet Bey göndermiş olduğu e-postada patronunun 2015Temmuz ayında maaşlara zam yaptığını, ancak kendisiyle aynı işi yapan oda arkadaşına 400 TL zam verirken kendisine 250 TL zam verdiğini, bu durumun kendisini çok rahatsız ettiğini söylüyor ve ne yapabileceğini soruyor.
Ahmet Bey, öncelikle şunu belirtelim ki bir işveren işçilerine asgari ücretin altında kalmamak ve toplu iş sözleşmesi uygulanmıyor olmak şartıyla farklı ücretler ödeyebilir. Ancak aynı ücreti alan işçilere, iş durumu değişmemesine rağmen farklı oranlarda zam yapması halinde az zam alan işçinin bazı hakları bulunuyor.
Buradaki hak, işçinin aradaki zam farkının işverenden alınabilmesi değil. Ancak böyle bir duruma düşen işçi, emsaline nazaran daha az zam aldığını gerekçe göstererek hemen işten ayrılabilir. Bu durumda işçi haklı nedenle işten ayrılmış sayılıyor ve belli süre öncesinden işverene haber vermesine gerek kalmıyor.
Ayrıca, normalde işinden istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamazken, eğer işyerinde 1 yıldan fazla çalışmanız varsa bu şekilde işten ayrıldığınızda kıdem tazminatına da hak kazanıyorsunuz.  İşçi, bu durumda, işveren yanında çalıştığı süreye göre her yıl için bir aylık ücretini kıdem tazminatı olarak talep edebiliyor.Konut yardımından kimsenin haberi yok

Soru: Mehmet Bey, daha önceden gazetelerden okuduğum haberlerde devletin konut yardımı adında bir uygulama getirdiğini, bunun için bir bankaya gidip konut hesabı açtırmam gerektiğini okumuştum. Bunun üzerine bu yardımdan yararlanmak ve bilgi almak için maaşımı aldığım bankaya gittim. Ancak konut hesabı deyince ilk defa duyduklarını söylediler ve birbirlerine baktılar. Böyle bir şey var mı, yoksa ben mi yanlış biliyorum? (Murtaza G.)
Cevap: Murtaza Bey, e-postanız beni de gerçekten çok şaşırttı. Çünkü konut yardımı uygulaması başlayalı yaklaşık beş ay oldu ve bankaların bu hususta bilgi sahibi olması gerekirdi. Sizin e-postanız üzerine ben de birkaç bankayı telefonla aradım ancak konut yardımıyla ilgili çok sağlıklı bilgiler veremediler. Yani bu hususta pek kimsenin bilgisi yok. Demek ki pek fazla talep yok.
Siz ve okurlarımız için ben konut yardımını kısaca özetleyeyim.
 Bir kişinin konut yardımından yararlanabilmesi için üstüne kayıtlı herhangi bir evinin olmaması gerekiyor.
 Konut yardımı alabilmeniz için öncelikle mevduat veya katılım bankalarının yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden konut hesabı açmanız ve asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmanız gerekiyor.
 Bu üç yıllık süre geçtikten sonra konut satın almanızı müteakip ilgili bankaya başvurmanız halinde devlet katkısı ödenecek.
 Devlet katkısı ödemesi (konut yardımı) en az üç yıl boyunca hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sini ve azami 15000 Türk Lirası’nı geçemeyecek.
 Konut yardımından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek.

İşsizlik maaşı alabilirsiniz

Soru: Mehmet Bey, ben 3 yıl önce bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladım ve ilk defa sigortalı oldum. Ancak işverenimle anlaşamadık ve birkaç gün önce işverenim beni işten çıkardı. İşsizlik maaşı almam mümkün mü? (Ersin D.)
Cevap: Ersin Bey, işsizlik maaşı alabilmeniz için işten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz olarak çalışmış olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra işten ayrılmadan önce son 3 yıl içinde en az 600 gün çalışmış olmanız gerekli. Siz işten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz çalışma şartını sağlamışsınız. Ayrıca son üç yıl içinde en az 600 gün çalışmanız da var. Dolayısıyla işsizlik maaşı almanız mümkün. Bunun için işten ayrıldığınıza ilişkin belgenizle beraber hemen çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.
Mehmet Bulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir