Orman bitki kokteyli çayı büyük ilgi görüyor

Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı fidanlıklar arasında 300 farklı fidan çeşidiyle Türkiye’de tek olan Muradiye Orman Fidanlığı, yurt içindeki fidan ihtiyacını karşılamanın yanı sıra bünyesinde üretilen "bitki kokteyli" çayıyla da ilgi çekiyor.

Fidanlıktaki 2 dekarlık alanda kuşdili, ada çayı, ıhlamur, nane, melisa, defne, gülhatmi, kekik, mercanköşk, mersin, avokado ve papatya bitkileri steril ortamda kurutulup harmanlanarak "bitki kokteyli" çayı yapılıyor.

Çayın temel özelliği, sakinleştirici ve rahatlatıcı olması. Kış aylarında yaşanan üst solunum yolları rahatsızlığı, grip, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geliyor.

Kimyasal boya ve katkı maddesi bulunmayan çay İzmir’deki fabrikada küçük çay poşetleriyle paketlenerek, fidanlıkta satılıyor.

2017’de 12 bin paket üretilen çaydan 60 bin TL gelir elde edilirken, bu yıl 15 bin paket üretimi hedefleniyor. Çayın 1 paketi 5 TL’den satılıyor.

Manisa Muradiye Orman Fidanlığı Müdürü Nedim Bozkurt, "bitki kokteyli" çayına yurt içinde büyük ilgi olduğunu; İzmir, Ankara, İstanbul, Konya, Malatya gibi illerden sipariş aldıklarını söyledi.

"İl dışından çok müşterilerimiz var. Telefonla bize sipariş veriyorlar. Verdiğimiz hesaba ücreti yatırdıktan sonra biz kargo yoluyla müşterimize çayımızı ulaştırıyoruz. Çayımızı en çok Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu kullanıyor. Bakanlığa gelen yerli ve yabancı konuklara da ikram ediliyor. Belli dönemlerde TBMM’ye de bu çayımızı gönderiyoruz."

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir