Merkez Bankası: Rezervlerde yaşanan dalgalanmalarda öngörülmeyen bir durum söz konusu değil

Merkez Bankası, rezervlerde yaşanan dalgalanmaların olağan ve dönemsel unsurlardan kaynaklığı olduğunu, öngörülmeyen bir durum olmadığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, piyasa gelişmeleriyle ilgili açıklama yaptı. 

“Yurt içi talepte ılımlı bir toparlanma gerçekleşti”

2019’un ilk çeyreğinde ılımlı bir toparlanmanın varlığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir. Öncü veriler ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir.

Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir.

Ekonomik dengelenme sürecinde para politikası fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillenirken maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklemektedir.”

“Rezervlerde yaşanan dalgalanmalarda öngörülmeyen bir durum söz konusu değil”

Açıklamada ayrıca finansal istikrarın desteklenmesi için tüm araçların kullanılmaya devam edileceği belirtildi: 

“Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.”

Kaynak: TRT Haber, AA  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir