MEHMET ŞİMŞEK DOLARDAKİ ARTIŞIN SORUMLUSUNU BULDU

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, beraberindeki Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ile birlikte, İş-Kur’un ‘Haydi Gençler İş Başına’ projesinin kapanış ve ödül törenine katılmak üzere Batman’a geldi. Özel uçakla Batman Havalimanına gelen Şimşek’i, Vali Ahmet Deniz, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Kenan Özoğul ve partililer karşıladı.

Dolardaki yükselişin sebebinin darbe girişimi ve yaşanan terör olayları kaynaklı olduğunu anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

“Doların yükselişten de Türkiye belki bir miktar daha fazla etkileniyor, doğru ama Türkiye çok büyük badireler atlattı. Türkiye hain bir darbe girişimine sahne oldu onu bertaraf etti ama onun etkileri oldu. Türkiye terörle mücadelede hiçbir zaman olmadığı kadar güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor ama terör tehdidi Türkiye’yi etkiledi. En basiti turizmde 30-32 milyar dolar bir gelir elde ederken, belki bu sene 18-19 milyar dolar düşmüş olduk ve bu terör tehdidi, terör eylemleri nedeniyle olacak. Bu da cari açığımızı olması gerekenden çok daha yüksek bir düzeyde tutuyor. Şuanda dışarıda olup bitenler ister istemez yansıyor, petrol fiyatları üretim kısılması kararı üzerine hızla yükseldi. Bu da Türkiye’nin cari açığının yükselmesine neden oluyor. Yani içeride yaşadığımız sorunlar var, hain darbe girişimi, artan terör eylemleri, yakın coğrafyamızdaki sorunlar bu Türkiye’yi negatif yönde ayrıştırdı ama bir de küresel bir risk iştahında bir azalma var onu da görelim. Sadece Türkiye değil, dünyanın birçok gelişmekte olan ülkesinde para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Bundan ancak Türkiye’nin temellerini sağlamlaştıracak yapısal reformlarla çıkarız. Dünya ile ilişkilerimizi, Avrupa’yla ilişkilerimizi daha da güçlendirerek çıkarız. Dolayısıyla biz bir taraftan yapısal reformlarımızı hızlı bir şekilde yapacağız. Bir taraftan sağlıklı rasyonel makro ekonomik politikaları güçlendireceğiz, bir taraftan da etrafımızdaki sorunların çözümüne katkıda bulunacağız. Nitekim bugün Suriye sınırına duvar inşa edilmesi terör tehdidini tamamen ortadan kaldırmaz ama azaltıyor. Türkiye’nin mesela DEAŞ ile mücadele etmek için Suriye’ye girmesi terör tehdidini azaltmıştır. Dolayısıyla bütün bunlar önümüzdeki dönemde reformlar, sağlıklı makro ekonomik politikalar ve terörle mücadelede sağladığımız etkinlik kat ettiğimiz mesafe inanıyorum ki risk algısını zamanla azaltır ve tekrar Türkiye şuanda negatif ayrışan Türkiye o zaman pozitif ayrışır.”

İHA

KAYNAK : http://www.haber3.com/mehmet-simsek-dolardaki-artisin-sorumlusunu-buldu-3996002h.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir