Maliye Bakanı Ağbal: Harekat, ekonomi üzerinde olumsuz bir etki getirmez

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Maliye Bakanı Ağbal, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili, "2018’de ekonomiye yönelik beklentileri olumlu etkileyecek. Suriye’deki istikrarsızlıklar, jeopolitik gerginlikler ekonomiyle ilgili beklentileri olumsuz etkileyebiliyor. Türkiye’nin kararlı şekilde bu operasyonu yapıyor olması, herkesin beklediği şekilde başarıyla sonuçlanacak olması, beklentinin bu yönde olması, ekonomiye bu kanaldan gelecek riskleri ortadan kaldırıyor." dedi.

Piyasalar sakin

Ağbal, "Operasyon piyasalar tarafından beklenen bir operasyondu. Aslında operasyonun başlamış olması; piyasaların da beklentisinin bu olması, bir noktada piyasaların da beklentilerinin gerçekleşmesi anlamına geliyor. Operasyonun başladığı ilk andan itibaren gördüğümüz şu; piyasalar operasyon karşısında sakin. Gerek borsa gerek döviz piyasasında ve finansal piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler istikrarı işaret ediyor. Harekatın ekonomi üzerinde olumsuz bir etki meydana getirmesi mümkün değil. Tam tersine bana göre bu harekat amaçlarına ulaşacak şekilde ilerliyor. Bunlar ortaya çıktıkça da 2018 yılında ekonomiye ilişkin beklentileri de olumlu yönde etkileyecek."

‘Ekonomin güçlü bir momentum yakaladı’

Ülkenin 2018’e iyi başladığına ve ekonominin güçlü bir momentum yakaladığına dikkati çeken Ağbal, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat rakamlarının da güçlü büyüme ivmesinin yakalandığını gösterdiğini dile getirdi. Ağbal, ekonominin, öncü göstergelerin de ortaya koyduğu şekilde güçlü büyüme trendini sürdürdüğünü belirterek, "İnanıyoruz ki 2018’de de Türkiye ekonomisi güçlü büyüme performansını devam ettirecek. 2010-2017 yıllarında Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 7’ye yakın büyüme performansı gösterdi. Bu, olağanüstü bir performans. Türkiye ekonomisi, oluşturulmaya çalışılan algının tersine güçlü büyüme performansı yakaladı. Bunu da oluşturulmaya çalışılan birtakım provokatif gelişmelere rağmen elde etti. 2013’te Gezi Parkı olaylarıyla başlayan provokatif olaylara, içeride ve dışarıda meydana gelen tüm olumsuzluklara rağmen AK Parti hükümetlerinde yakalanan güçlü performans bu dönemde devam etti. Türkiye ekonomisinin 2018’de de güçlü büyüme elde edeceğine dair göstergeler var." ifadesini kullandı.

Maliye Bakanı @naci_agbal, AA Editör Masası’nda soruları cevaplıyor. https://t.co/9fGKAQH55k

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 24 Ocak 2018

‘Asgari ücret açıklanan tutarın altına inmeyecek’

Asgari ücret hakkında Maliye Bakanı Ağbal, şunları söyledi:

‘Hiçbir şekilde yıl başında açıklanan tutarın altına inmeyecek. Bunu kalıcı düzenlemeyle hayata geçiriyoruz."

‘Kamu maliyesi vergi ayağında destekleyici unsurlar getirecek’

Ağbal, birçok sektörde kapasite kullanım oranlarının sınıra geldiğine işaret ederek, 2018’de kurulu kapasiteyi daha da büyütecek teşvikler verilmesi gerektiğini söyledi.

Makine ve teçhizat harcamalarında artış olduğunu anlatan Ağbal, "Kamu maliyesi, ekonomiye büyüme tarafında, özellikle vergi ayağında destekleyici unsurlar getirecek. 2018’de özellikle yatırım tarafında makine teçhizat harcamalarını destekleyecek düzenlemeler yapmamız gerektiği görünüyor, o konuyla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık." dedi.

Yatırım ve teşvik amacıyla torba yasa çalışması

Maliye Bakanı Ağbal, "2018’de yatırımları, istihdamı teşvik amacıyla bir torba yasa çalışmasını yakın zamanda Meclise sevk etmeyi düşünüyoruz." dedi.

İkramiye oranlarının yukarıya çekilmesi

Yasal şans oyunlarıyla ilgili Bakan Ağbal, "İkramiye oranlarının yukarıya çekilmesi konusunda teknik çalışmalar başladı." diye konuştu.

Bitcoin ve benzeri kripto paralar

Bitcoin ve benzeri kripto paraların, son günlerde gittikçe önem kazanan bir konu haline geldiğine işaret eden Ağbal, "Bir taraftan bakıldığında, teknolojinin geldiği noktada, finansal piyasalarda da çok yeni araçların devreye girmesi anlamına gelen bir gelişme ama diğer taraftan da belirsizliklere ve suistimale açık olabilecek yönleri de olan bir konu. Bu konuda uluslararası örgütler de dahil olmak üzere birçok ülke çalışma yapıyor ve değişik kararlar alıyor." diye konuştu.

Ağbal, ülke olarak bu konuyla ilgili bütünsel değerlendirme yapabilmek için kurumlar arası ortak bir çalışma yapma kararı alındığını söyledi.

Merkez Bankası bünyesinde konuyla ilgili çalışma başlatıldığını anımsatan Ağbal, bu kurumun tek başına yapacağı çalışmanın yeterli olmayacağını, diğer kurumların da devreye girmesiyle müşterek bir çalışmanın çok daha doğru olacağını gördüklerini bildirdi.

Ağbal, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kalkınma ve Ekonomi bakanlıkları gibi konunun tüm taraflarının teknik bir çalışma yapmasının ve bunun da en yakın zamanda Ekonomi Koordinasyon Kuruluna (EKK) getirilmesinin kararlaştırıldığını vurgulayan Ağbal, çalışmanın Merkez Bankası koordinasyonunda devam ettiğini anlattı.

"Bu tür paraların vergi karşısında durumu ne olacak?" sorusuna cevap ararken, bunun öncelikle bir "para" mı, yoksa varlığı temsil eden bir "değer" mi olduğunun kararlaştırılması gerektiğini belirten Ağbal, "Bu bir ödeme yöntemi mi, bu tür ödeme yöntemlerinin ülke ekonomisi üzerinde güvenlik perspektifinden etkileri ne olabilir gibi konular da var. En son Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek ile görüşmemizde, arkadaşların çalışma, bilgi ve belgeleri toplayıp siyaset kurumunu bilgilendirmeleri konusunda mutabık kaldık. O çalışmayı bekliyoruz, hükümet olarak o çalışma geldikten sonra konuyla ilgili alacağımız kararları da açıklayarak beklentileri karşılayacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

‘Kullanıcılar büyük zararlarla karşılaşabilirler’

Gelinen noktada söz konusu ödeme araçlarının sahibinin kim olduğunu veya trafiğinin kimlerin elinde bulunduğunu belirsiz hale getirecek yapı taşıdığına dikkati çeken Ağbal, şunları kaydetti:

"Kripto para, kim çözerse onun işlem yapabildiği bir konu. Uluslararası örgütlerin ve finansal piyasaların çok hızlı bir karar alarak, bunu kontrol altına almaları gerektiğini düşünüyorum. Şu an itibarıyla belki hacim olarak çok düşük düzeylerde görülse bile, bu konu kontrol altına alınmaz ve uluslararası bir regülasyona bağlanmazsa, illegal para trafiğinin bu yöne kayma ihtimali çok güçlü. O açıdan ülkelerin tek tek karar almaları veya çaba göstermeleri yerine, uluslararası finansal sistemin belirleyici aktörlerinin bu konuda regülasyon oluşturmaları ihtiyacı çok net."

Ağbal, bu konunun çok farklı yerlere gittiğini vurgulayarak, "Çok spekülatif yani saadet zinciri gibi bir muhtevaya da benziyor. Bu açıdan bunlara çok ihtiyatlı bakmak lazım. Kaynağı, değerleme yöntemleri belirsiz ve her an için illegal sayılabilecek bir noktaya giden bu tür işlemlerde kullanıcılar ve yararlanıcılar büyük zararlarla da karşılaşabilirler." uyarısında bulundu.

‘Otomotiv sektörü’

Ağbal, 2017’de otomotiv sektörünün ihracatta rekor kırdığını anımsatarak, otomotivin ihracatın lokomotif sektörü haline geldiğini belirtti. Ağbal, şöyle devam etti:

"Bizim yerli üretimi destekleyecek çabalar göstermemiz lazım. Sektörün şöyle bir haklı talebi var. Otomotiv veya ticari araç üretiminde Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) tabi birtakım unsurlar var. Otomobili veya ticari aracı üretirken araca birtakım aparatlar takıyorlar, bunlar ÖTV’ye tabi. Yerli üretici ÖTV’sini ödeyip, bunları araca takıyor. Sonra araç tamamlanıp satıldığında aracın tamamı üzerinden tekrar ÖTV alınıyor. Sektör aracın imalatında araca takılan teçhizatla ilgili ÖTV iadesi talebinde bulunmuştu. Burada bakanlar olarak talebi olumlu değerlendirdik. Hükümetimize bunu getiriyoruz. Orada da olumlu şekilde değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu yolla sektörün üretim maliyetini aşağı çekmiş olacağız. İhraç edilen araç üzerine de bu yolla ÖTV maliyeti kalıyordu. Bunu sektörden almış olacağız."

‘Makine ve teçhizatta KDV almayacağız’

Ağbal, mobilya, beyaz eşya ve konut sektörlerinde geçen yıl yapılan geçici vergi indirimleriyle olumlu sonuçlar alındığını kaydetti. Bakan Ağbal, "Makine ve teçhizat harcamalarına yönelik kampanya başlatıyoruz. 2018 ve 2019’da makine ve teçhizat alırsanız KDV almayacağız. Artan ihracat yatırım harcamaları ve ihracatla Türkiye ekonomisine yönelik büyüme potansiyeli de yukarı çekilecek." diye konuştu.

‘KGF aktif kullanılacak’

Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) bu yıl da aktif kullanılacağını belirten Ağbal, "KGF’yi bu yıl yatırım amaçlı, ihracata yönelik kredi ihtiyacı varsa özellikle de bunu zamana yayarak kullandıracağız. KGF ile ilgili 2 gün önce protokol imzalanarak bu yılın yol haritası belirlendi. Reel sektörden olumlu tepkiler geldi. KGF uygulaması uzadı ama kompozisyonu ve amacı değişti. Büyümeye artık daha çok yatırım ve ihracat kanalından destek verecek bir araca dönüştü." dedi.

Kaynak:AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir