Kullanılmayan yıllık ücretli izin bir sonraki yıla devreder mi?

Belirsiz süreli iş akdiyle çalışan personel yıllık iznini kendi rızasıyla kullanmıyorsa (işverenin personelin iznini yıl içinde iş durumunu da dikkate alarak kullanmasını istemesine rağmen), izni bir sonraki yıla devreder mi? Personel, doğum izni dışında kendi rızasıyla kullandığı ücretsiz izinler nedeniyle yıllık izin hakkını eksik olarak mı kullanır? Mehmet Turan
Hak kazanılan yılık ücretli izinlerin kullanılmasında zamanaşımı süresi yok. İşçi kendi rızası ile kullanmasa da kullanmadığı yıllık izinleri sonraki yıllara devreder. İş sözleşmesinin sona ermesi halinde de hak kazanıp da kullanmadığı yıllık ücretli izin sürelerine ilişkin izin ücretlerinin ödenmesi gerekir.
Kullanılan ücretsiz izinler, yıllık ücretli izne mahsup edilemez. Diğer bir deyişle, personelin doğum izni dışında kullandığı ücretsiz izinler nedeniyle yıllık ücretli izni eksik kullandırılamaz.
54 yaşınızı doldurmanız gerekiyor
20 Ocak 1974 doğumluyum. Sigorta başlangıcım Bağ-Kur’lu olarak 8 Mayıs 1998’dir. Prim günüm 5408 gün. Son 3 yıldır da (790 gün) SSK’ya prim ödedim. Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim? Demet Baran
4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 prim günü, 54 yaş ve 4/b (Bağ-Kur)’dan sonra en az 1260 gün 4/a kapsamında prim ödemiş olma şartlarına tabisiniz. Prim gününüz yeterli olmakla birlikte, 4/a kapsamındaki prim ödemenizi 1260 güne tamamlayıp, 54 yaşınızı dolduracağınız 20 Ocak 2028’de emekli olmaya hak kazanırsınız.
Sezgin Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir