GSS için ödeme yapmam gerekiyor mu?

2,5 yıldır çalıştığım işimden Aralık 2014 sonunda ayrıldım. 1986 doğumlu ve bekârım, ailemle yaşıyorum. Bu zaman zarfında kendimi bir yerde çalışıyor filan göstermedim. Özel sağlık sigortam olduğu için GSS için girişimim olmadı. Genel sağlık sigortası için herhangi bir ödeme yapmamız gerekiyor mu, cezaya tabi bir işlem var mı? İşsizken uygulamamız gereken herhangi bir süreç var mı yoksa yeni bir işe başlayana kadar beklememiz doğru mu? Özge Sağınç
1 Ekim 2008 tarihi itibariyle anne veya babanızın bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında idiyseniz, işten ayrıldıktan sonra da tekrar bakmakla yükümlü olunan kişi sayılırsınız. İşten ayrıldığınız tarihi izleyen 100. günün sonundan itibaren bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti alırsınız. Aksi halde 100. günün sonunda zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılırsınız. Özel sağlık sigortanızın olması da zorunlu genel sağlık sigortalısı olmanızı etkilemez. Bu durumda, 30 Eylül 2015 tarihine kadar gelir testi için başvurabilirsiniz.
Gelir testi sonucu, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa primleriniz devlet tarafından ödenir ve borç çıkmaz. Asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında çıkarsa, asgari ücretin üçte biri üzerinden; asgari ücret ile iki asgari ücret arasında çıkarsa asgari ücret üzerinden; iki asgari ücret ve üzerinde çıkarsa iki asgari ücret tutarı üzerinden yüzde 12 oranında genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekir. Test sonucuna göre hesaplanacak prim borcunu 2015 Ekim sonuna kadar SGK’ya başvurarak yapılandırabilir, ilk taksiti 2015 Kasım ayından başlamak üzere 18 taksitte ve üç yıl içinde ödeyebilirsiniz.
Yurtdışı borçlanmasıyla emeklilik
Almanya’da yaşayan bir yakınım için soruyorum.  Kendisi 1 Kasım 1954 doğumlu. 1969 yılından beri Almanya’da yaşıyor ve Türk vatandaşı. 1981 yılında Türkiye’de 2 ay paralı askerlik yaptı. 1982 yılından beri Almanya’da sigortalı çalışmaya devam ediyor. Türkiye’de hiçbir sosyal güvenceye tabi olmadı. 2 aylık askerlik süresini ödeyerek Türkiye’den SSK’yı başlatıp 60 yaş, 3600 işgününden emekli olabilir mi? Olamıyorsa ne kadar prim ödemesi gerekiyor? Eşi Alman asıllı, Türk vatandaşlığı da var. 1957 doğumlu. 1976 yılından beri Almanya’da çalışıyor. Türkiye’den emekli olması için ne kadar prim ödemesi gerekiyor? Muradiye Çetinkaya
Yakınınızın, 3600 gün yurtdışı borçlanması yaparak, Türkiye’de emekli olması mümkün. Ancak borçlanacağı sürelerin 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi, bunun için de borçlanma başvurusundan önce Türkiye’de 4/a kapsamında sigorta başlangıcının olması gerekiyor. Aksi halde borçlanacağı süreler 4/b (Bağ-Kur) kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Türkiye’de 4/a kapsamında sigortası olmadığından, askerlik borçlanması da 4/b kapsamında değerlendirilir. Bu durumda da 4/b statüsünden emekli olabilmesi için 5400 gün borçlanması gerekir.
Yakınınızın eşinin Türk vatandaşı olduktan sonra geçen çalışma süreleri ile ev hanımı olarak geçen süreleri borçlanarak emekli olması mümkün olabilir.  Ancak onun da 3600 günle 4/a statüsünden emekli olabilmesi için borçlanmadan önce Türkiye’de 4/a kapsamında sigortasını başlatması gerekiyor. Aksi halde o da 5400 gün borçlanarak 4/b statüsünden emekli olur.
Ayrıca Almanya’daki çalışmaları sona ermeden emekli aylığı bağlanmaz. Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olmaya hak kazananlara emekli aylığı ödenebilmesi için yurtdışındaki çalışmasının sona ermesi ya da çalışmıyor olması, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almaması gerekiyor.
Geriye dönük emeklilik başlangıcı yapılır mı?
Eşim 1947 doğumlu. 12 Kasım 2013 tarihi itibarı ile yaşlılık aylığı adı altında 4/b statüsünde emekli maaşı almakta. Daha önceden emeklilik hakkını kazanmış olmasına rağmen istekte bulunamadık. Emekliliğe tabi hizmet süresi (1967-1974) 6 yıl 9  ay Emekli Sandığı, (1983-1992) Bağ-Kur hizmeti olarak da 9 yıl 8 ay hizmeti var. Emekli Sandığı hizmetine ait olan kesenek ihyasını ödeyip Bağ-Kur hizmeti ile birleştirip emeklilik işlemi gerçekleşti. Bu şartlarda eşim daha önce hangi yılda emekli olabilirdi? Geçmişe (geriye) dönük olarak emeklilik başlangıcı yapılır mı, geçen yıllara ait emekli maaşları ödenir mi? Ramis Gül
Eşiniz, 50 yaşını doldurduğu 1997 yılında, Emekli Sandığı hizmetini ihya ederek emekli olabilirdi. Ancak emekli aylığı için yazılı başvuru şart olup, emekli aylığı yazılı istek tarihinden sonraki aybaşından itibaren bağlanıyor. Eşiniz ihya işlemini 2013 yılında yapıp, emeklilik için başvurduğundan, emekliliğin geriye dönük başlatılması ve geçen yıllara ilişkin emekli aylığı ödenmesi söz konusu olmaz.
60 yaşınızı doldurmanız gerekiyor
1975 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim Temmuz 1991 (SSK). Ara ara çalışarak 417 gün prim yatırıldı. 14 Eylül 2014 tarihinde öğretmen  oldum (Emekli Sandığı). 6 ay askerlik yaptım. Emekliliğe esas 13 yıl 4 ay 20 gün, memuriyete esas 13 yıl 10 ay 20 gün. Ne zaman emekli olabilirim? Nevzat Özkan
13 yıldan fazla hizmetiniz olduğuna göre, öğretmenlik başlangıcınız 14 Eylül 2014 tarihinden önce (2002 yılı gibi) olmalı. 23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle SSK ve askerlik borçlanması dahil hizmet süreniz 3 tam yıldan az ise (verdiğiniz bilgilerden az olduğu anlaşılıyor) 25 yıl fiili hizmet süresi ile 60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız.
Yüzde 38 engelli oranıyla emekli olabilir miyim?
9 Şubat 1980 doğumluyum. 1 Ağustos 1997’den bu yana sigortalı çalışmaktayım. 5365 iş günüm var. 1 Ocak 2015 tarihli, Devlet hastanesinden yüzde 38 engelli raporum var. Bu oranla emekli olabilir miyim? Serkan Araç
Engelli hakkıyla emeklilik için engellilik oranının en az yüzde 40 olması gerekiyor. Dolayısıyla, yüzde 38 oranla, engelli hakkıyla emekli olamazsınız. Emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 prim günü ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Prim gününüzü 5900 güne tamamlayıp, 57 yaşınızı dolduracağınız 9 Şubat 2037’de emekli olmaya hak kazanırsınız.
Sezgin Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir