GSS borcunuzu sildirebilirsiniz

2012 yılbaşı itibariyle Türkiye’de zorunlu genel sağlık sigortası (GSS) başladı. Sosyal güvencesi olan vatandaş zaten sağlık yardımlarını alabiliyordu. Sosyal güvencesi olmayanların ise kaymakamlıklara başvurarak gelir testi yaptırması gerekiyor. Fakat milyonlarca kişi ya gelir testi yaptırmadı ya da test sonucuna göre çıkan primini düzenli ödemedi. Bu kapsamdaki vatandaşlar için geçtiğimiz yıl yeni bir düzenleme yapıldı.
Buna göre:

• 2012’den şimdiye kadar gelir testine hiç başvurmamış kişilerin, 30 Eylül 2015tarihi mesai bitimine kadar yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvurması gerekiyor. Bu kişilerin GSS tescilleri, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve belirlenen gelir seviyesine göre primleri tahakkuk ettirilecek. Eğer gelirleri en düşük seviyede, yani brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa geçmiş prim borçları tamamen silinecek. Bundan sonra da sağlık hizmetlerini ücretsiz alacaklar.

• 2012 itibariyle gelir testine başvurduğu halde GSS borcu birikmiş olanların, en geç31 Ekim 2015 tarihi mesai bitimine kadar SGK’ya yapılandırma başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Hangi gelirle ne kadar prim ödeniyor?

Gelir testi yapılırken ailenin toplam geliri, gideri, varlıkları ve borçları birlikte değerlendiriliyor. Bulunan rakam hanede yaşayan kişi sayısına bölünüyor. Bugünkü rakamla ailedeki kişi başı gelir;

• 424 TL’den az ise geçmiş borçlar siliniyor ve bundan sonraki primleriniz devlet tarafından ödeniyor.

• 424-1.273 TL arasında ise aylık 51 lira prim ödeyeceksiniz.

• 1.273-2.547 TL arasında ise aylık 153 lira prim ödeyeceksiniz.

• 2.547 TL’den fazla ise aylık 305 lira prim ödeyeceksiniz.

e-Devlet’ten sorgulayabilirsiniz

Eğer gelir testine gidip gitmediğinizi veya SGK’ya borcunuz olup olmadığını bilmiyorsanız, e-Devlet sayfanızdan sorgulama yapabilirsiniz ya da SGK’ya dilekçe ile başvurup, bilgi edinme hakkı kapsamında borcunuzun olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir