GSS borç affında son düzlüğe girildi

Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası, kısaca adıyla GSS uygulanmakta. Yeşil Kart sisteminin kaldırılması ile uygulanmaya başlanılan GSS, 2012 yılından bu yana yürürlükte.

Çalışmayan, kendi sigortalılığı olmayan veya başkası üzerinden sağlık hizmeti alamayan ülkemizdeki yerleşik yabancılar dâhil herkesin sağlık sigortası yaptırması kanunen mecburi…

Sağlık sigortası kişilerin gelirlerine göre tespit edilen prim tutarları üzerinden yapılıyor. Bu gelirlerin tespiti içinse gelir testi uygulanıyor.

Gelir testine göre, hane içerisindeki kişi başına geliri en fazla olanlar aylık 306 TL, orta düzeyde olan 153 TL, asgari ücretten az kazanan ise 51 TL prim ödüyor.

Ama GSS yoksulu garibanı unutmuş değil…

Gelir testi sonucunda hane içerisindeki kişi başına gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen muhtaç kişilerin primleri devlet tarafından ödeniyor, ceplerinden beş kuruş çıkmadan sağlık hizmeti alabilmesi sağlanıyor.

Gelir testi yaptırmak için ikametinizin olduğu kaymakamlığa veya valiliğe giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmanız gerekmekte.

Geçen Yıl GSS Borç Affı Çıktı!

Gelir testine girmek yeni sistemde çok önemli!

Önemli, çünkü Genel Sağlık Sigortası sisteminde gelir testine girmeyen en üst düzeyden GSS primi borçlusu oluyor.

Yani gelir testi için Vakıflara başvurmayan zararlı çıkıyor!

Geçtiğimiz yıl Torba Yasa ile gelir testine girmeyen, girmediği için de adına yüksek borç çıkanlara af getirilmişti.

Bu durumda olan kişilerin Kaymakamlıklar ve Valilikler nezdinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularak gelir testi yaptırılması halinde bu gelir testi sonuçları 2012 yılının başından bu yana (yani geriye dönük olarak) etkili olması söz konusu.

Başka bir deyişle, gelir testine başvuranların geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu anlaşılırsa tüm borçları siliniyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan kişilerinse GSS borçlarının azalması söz konusu…

Her halükarda getirilen af ile borçlarınız azalıyor.

GSS Affı İçin Son İki Hafta!

Normalde geçen yıl çıkan Torba Yasa ile getirilen bu imkândan yararlanmak için son gün geçtiğimiz Mart ayının sonuydu.

Ama affa o kadar çok talep oldu ki, SGK talep etti Bakanlar Kurulu da bu affın süresini uzattı…

Bakanlar Kurulu, gelir testine başvurmayan vatandaşlar olduğunu göz önüne alarak son başvuru süresini Eylül ayının son gününe (yani 31.09.2015 tarihine) uzatmıştı.

Şimdi ise, bu borç affından yararlanmak için verilen sürenin son iki haftasına giriyoruz…

Araya Bayramın da girdiğini hatırlayacak olursak GSS affından yararlanmak için çok az gün kaldı diyebiliriz…

Artık aftan yararlanmak için son düzlükteyiz…

Borcunu Taksitlendirmek İsteyenler Ne Yapsın?

Şimdiye kadar söylediklerimiz hiç gelir testine girmemiş olanlar için af.

Peki, gelir testine girmiş ama çıkan GSS borçlarını durumu olmadığı için ödeyememiş olanlar ne yapmalı?

Üzülmeyin, GSS borcu bulunanların bu borçların taksitlendirip yüksek faizden kurtulması şansı var.

Daha önce gelir testine girmiş kişilerin ödenmemiş GSS prim borcu varsa bu tutarların düşük faizle yapılandırılması hakkının süresi de 2 Kasım tarihinde doluyor.

Buna göre bu yılın 2 Kasım tarihine kadar başvurulması halinde eski GSS borçları yapılandırılabilecek, faizleri silinecek. Bu şekilde başvuranlar ilk taksitlerini ise 30 Kasım 2015 tarihine kadar yatıracaklar.

Bu şekilde yapılandırılan borçların 30 Kasım’a kadar ödemesi halinde, faiz olarak yazılan kısımları affedilecek. İsterseniz borçları düşük faizle altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit takside de böldürebileceksiniz.

Borcunuz Kontrol Edin, Affı Kaçırmayın!

GSS borcu olan vatandaşların bu borçlarını www.turkiye.gov.tr adresine girip E-devlet sistemi üzerinden öğrenmeleri mümkün.

Bu şekilde borcu görünenlere eğer daha önce hiç gelir testine girmediyseler aman ihmal etmeyin, en geç 31 Eylül’de affa başvurun diyelim!

Yok, gelir testine girdiniz de GSS borcunuzu ödeyemedinizse de yüksek faizleri silerek düşük borçla ödemek için en geç 2 Kasım’a kadar SGK’ya başvurun.

Borcu faizsiz ödemek için son gün 2 Kasım olsa da, Kasım ayını beklemeden hemen ödemenizi tavsiye ederiz.

Zira GSS borcu olanlar affa başvurup borcu ödedikleri veya taksitlendirdikleri tarihten itibaren hastaneden faydalanma hakkına kavuşuyor…

Bünyamin Esen

Muhasebe Network

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir