Fındık ihracatının lideri ‘Trabzon’ oldu

Türkiye’den 16 ilden 1 Ocak ile 11 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 664 milyon 213 bin 720 dolarlık fındık ihracatının yüzde 51’i Trabzon’dan yapıldı. Trabzon, söz konusu dönemde 338 milyon 479 bin 480 dolarlık ihracat gerçekleştirerek, ihracatta ilk sırayı aldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon’un fındık ihracatında birinci sırada yer aldığını söyledi.

Trabzon’un fındık ihracatında önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Gürdoğan, şöyle devam etti:

“İlimiz, 2017 yılının 1 Ocak-11 Mayıs döneminde Türkiye’den ihraç edilen fındığın yüzde 51’ini tek başına gerçekleştirdi. Bahsi geçen dönemde ülkemizden 88 bin 648 ton karşılığı 664 milyon 213 bin 720 dolar tutarında gerçekleşen fındık ihracatının 45 bin 157 ton karşılığı 338 milyon 479 bin 480 dolarlık kısmını tek başına Trabzon gerçekleştirmiş oldu.”

“Fındık ihracatında Trabzon sürekli birinci sıralarda yer alıyor”

Gürdoğan, fındığın dış ticarette önemli bir ürün olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemizin dış ticaret tarihinde, geleneksel tarımsal ihraç ürünlerimizden olan fındık ihracatında Trabzon sürekli birinci sıralarda yer alıyor.” dedi.

Fındığın şehirlerde kurulu tesislerde her dönem işlendiğini de belirten Gürdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her dönem işlenen fındık başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli çikolata imalatı yapan ülkelerine ihraç ediliyor. Günümüzde de Trabzon bu üstünlüğünü her geçen gün daha üst noktalara taşıyarak, ülkenin toplam fındık ihracatının yüzde 51’ini gerçekleştirir bir konuma geldi. Ülkemizin önde gelen fındık sanayicileri konumunda bulunan Trabzon firmaları, son yıllarda fındığı işlenmiş ve daha yüksek katma değer ihtiva eden ürün olarak ihraç etmek amacıyla önemli yatırımlara başladı. Bu yatırımların da tamamlanmasıyla Trabzon’un ihracattaki payı yüzde 70’ler düzeyine çıkacak.”

Gürdoğan, fındık ihracatında Trabzon’dan sonra ikinci sırayı İstanbul’un aldığına işaret ederek, “3’üncü ve 4’üncü il olarak Ordu ve Giresun illeri sıralamada yerini aldı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir