Dikkat! Bayramda SGK Bildirgesinin Süresi Uzadı!

Trabzon’dan okurumuz Salih Elgünlü soruyor: “Bünyamin bey, muhasebeci olarak çalışıyorum. Bayram tatili uzatılınca eşim ve çocuklarımla tatile çıkma kararı verdik. SGK bildirgelerini tatilde iken vermekte zorlanacağım. Uzatıldı mı bildirge verme süreleri? SGK’daki son durum nedir?”

 Sayın okurum, öncelikle yaklaşan Kurban bayramınızı tebrik edelim. Allah hepimize sevdiklerimizle huzur ve barış içinde bir bayram nasip etsin, ülkemizi karıştırmak isteyenlere fırsat vermesin…

Gelelim sorunuza: Bilindiği üzere işverenlerin, muhasebecilerin, mali müşavirlerin en fazla yükümlülüğe sahip olduğu ve en fazla çekindiği kamu kurumlarından biri SGK…

Çekiniyorlar zira SGK’nın birçok bildirgesi var ve bunları vermeyenlere de ağır idari para cezaları uygulanıyor.

Bayram gibi sürelerde SGK’nın yükümlülükleri genelde erteleniyor. Ancak bu konuda SGK’nın duyuru yapması gerekiyor…

Bu Kurban Bayramı’nda durum nedir, ayrıntılı olarak açıklayalım…

 Özel Sektör Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Veriyor

Özel nitelikteki işyeri işverenleri, her bir ay SGK’ya, adına “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” dediğimiz bir bildirge vermek zorunda.

İşverenler cari aya ilişkin olarak düzenleyecekleri asıl, ek veya iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerini, en geç belgenin ilişkin olduğu ayı izleyen ayın 23’üne kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna vermeliler.

Aylık prim ve hizmet belgelerinde işyerinde o ay içinde çalışanların isimleri, kaç gün çalıştıkları, ne kadar ücret aldıkları SGK’ya bildiriliyor, buna göre de çıkan prim tutarı takip eden ayın sonuna kadar ödeniyor.

Aylık prim ve hizmet belgesi verme sorumluluğu işçi çalıştırdığınız sürece her ay devam ediyor, sürekli bir yükümlülük. Yasal süresi içerisinde verilmeyen her bir aylık prim ve hizmet belgesine cezai işlem uygulanıyor, idari para cezası çıkıyor.

Bayramdan Dolayı Süre Uzatıldı

Bu çerçevede 2015/Ağustos ayına ilişkin düzenlenen aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi gereken sürenin son gün 23.09.2015 tarihi gece 23:59’a kadar.

Bu son günün ise Kurban Bayramı arefesine rastlaması söz konusu… Bilindiği üzere Arefe günü yarın gün idari izin kabul edilmiş bulunuyor.

Bu nedenle SGK beklenen duyuruyu geçtiğimiz gün yayınladı:

2015/Ağustos ayına ilişkin düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgelerinin verilme süresinin Kurban Bayramı tatilini izleyen ilk iş günü olan 28.09.2015 tarih saat 23:59′ a kadar uzatılmış bulunuyor.

Yani bildirgelerin verilme süresi önümüzdeki hafta (Bayramdan sonraki ilk) Pazartesine uzatılmış durumda.

Dikkat, Prim Ödeme Süresi Uzatılmadı!

Uzatma ile işverenler ve muhasebeciler rahatlamış bulunuyor…

En geç Bayramdan sonraki ilk Pazartesi verilen bildirge dolayısıyla geç verme para cezası uygulanmayacak, zira bildirgeler zamanında verilmiş sayılacak…

Öte yandan aylık prim ve hizmet belgelerine göre çıkacak prim borçlarını ödeme süresi ise uzatılmadı.

Pazartesi günü verilecek aylık prim ve hizmet belgelerine göre çıkacak prim borçlarının (internetten verilecek tahakkuk fişlerinde yazan prim borcu tutarının) en geç 30 Eylül 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar bankalardan veya gece yarısı 23:59’a kadar internet üzerinden ödenmesi gerekiyor.

Eksin Gün Bildirimleri de Uzatıldı

SGK yayınladığı duyuru ile yalnızca aylık prim ve hizmet belgelerinin değil bu belgeler yanında verilen başka bildirimlerin de süresini uzatmış bulunuyor.

Buna göre, özel sektör işyerlerinde 2015/Ağustos ayında imzalanan toplu iş sözleşmelerine istinaden düzenlenen ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi süresi de 28.09.2015 Pazartesine uzatıldı.

Ayni doğrultuda 2015/Ağustos ayında istirahatli olan (doktor raporlu olup işyerinde filen çalışmayan) sigortalılara ilişkin çalışmadığına dair bildirim girişlerinin süresi de ayni tarihe uzatıldı.

2015/Ağustos ayına ilişkin Ek-10 formu olarak ifade edilen, sigortalıların eksik gün bildirim formlarının verilme süresi de uzatılmış bulunuyor.

Tüm bu bildirgelerin Bayramdan sonraki ilk Pazartesi günü gece yarısı 23:59’a kadar internet üzerinden (e-sigorta sistemiyle) SGK’ya bildirmesi gerekiyor.

İşverenleri, muhasebecileri ve meslek mensuplarını Bayramda rahatlatan bu karara imza atan SGK yöneticileri tebrik etmeyi hak ediyor.

Bünyamin Esen

Muhasebe Network

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir