Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: Dijital para doların tahtını salladı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Ertem; ’11. Kalkınma Planı’nı, dijital paraları ve IMF raporunu anlattı.

"Yeni sanayi devrimini Türkiye’nin uygulamasını sağlayacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıttığı ’11. Kalkınma Planı’nı değerlendiren Cemil Ertem, "Türkiye’nin 2023 hedefleri var. Yeni sanayi devrimini Türkiye’nin uygulamasını sağlayacak, insan merkezli büyümeyi ve kalkınmayı öne çıkaran bir plan. İnsan odaklı bir ekonomi amaçlanıyor. Son yıllarda savunma sanayide yapılanlar ortada, Türkiye istediğinde dünyadaki teknolojiyi yakalayıp geçebiliyor." dedi.

"IMF rapıru Türkiye gerçekleriyle uyuşmuyor"

IMF’nin Türkiye raporunu değerlendiren Ertem, "Rapor Türkiye gerçekleriyle uyuşmuyor. Türk insanını yoksulluğa mahkum eden, büyüme hızını azaltmayı tavsiye eden bir rapor, tercümesi bu. Türkiye’nin eskisi gibi devam etmesini istiyorlar, dediklerini yaptırabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Türkiye’nin artık kendi dinamikleri ve çıkarları var." şeklinde konuştu.

"Amerika doların değer kaybetmesini engelleyemeyecek"

Doları yatırım aracı olarak görülmemesi gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, şunları söyledi:

"Uluslararası piyasalara baktığımızda en az güvenilecek para birimi dolar. Doların zayıflaması TL’ye doğrudan olumlu yansıyor. Dünyada doların daha da zayıflayacağı sürece giriyoruz. FED istediği kadar faiz artırsın, orta vadede doların küresel piyasada değer kaybetmesini Amerika engelleyemeyecek. Dolara dayalı para sitemi bitiyor, dünya dijital para sistemlerine geçiyor. Dolar ve Euro gibi temel rezerv paralar orta vadede zayıflayan bir trendle karşı karşıya kalacaklar. Her ülke kendi dijital para birimini çıkarıyor. Venezüella Petrole dayalı ‘Petro’ diye dijital para birimi çıkardı. Petro’nun gelişmekte olan ülkeler içinde çok önemli bir para birimi olacağını düşünüyorum, Türkiye bunu destekleyebilir. Bizim merkez bankamızda dijital para üzerinde çalışacaktır."

"Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyaretleri ticari ilişkileri artırıyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretlerini değerlendiren Ertem, "Türkiye’nin Afrika’ya bakışı çok farklı, sömürgeci anlayışla bakmıyoruz. Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyaretleri ticari ilişkilerin artması bakımdan çok önemli. Afrika’da çok önemli kaynaklar var. O ülke halkının kaynaklarını değerlendirmesi, fakirlikten kurtulması ve yoksulluk zincirini kırmasında Türkiye’nin büyük bir payı olacaktır." dedi.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir