Çalıştırmaya eleman yok!

Türkiye’de işsizlikle birlikte en büyük problemlerden bir tanesi beceri uyumsuzluğu ve mesleksizlik. İşverenlerin aradığı becerilerle, işsizlerin becerilerinin eşleşmemesi olarak ifade edilebilecek bu durum ne yazık ki işsizliğin azalmasındaki en büyük engel konumunda. İşverenin eleman ihtiyacı bulunan pozisyonlarda çalışacak kişi bulamaması nedeniyle aslında işgücü talebi olmasına rağmen işsizlik azalmıyor. İşsizliğin en tehlikeli türlerinden olan yapısal işsizlik,eğitim sisteminin de işgücü piyasasının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurgulanmadığını gösteriyor. İŞKUR’un açık iş istatistikleri bu durumu ortaya koyan en önemli veri.

133 bin açık iş var
İŞKUR’un araştırmasına göre Şubat 2015’te 132 bin 838 açık iş var. Yani yaklaşık 133 bin iş için işveren aradığı elemanı bulamamış durumda. Açık işin en fazla olduğu sektör imalat. İmalat sektöründe 56 bin 501 pozisyon için eleman bulunamamış durumda. İmalat sektörünü toptan ve perakende ticaret, idari ve destek hizmetleri ve inşaat sektörü izliyor. Yani hem nitelikli, hem niteliksiz işler için aynı sorun söz konusu olabiliyor.
Açık işlerin en çok yoğunlaştığı meslekler ise genellikle ‘sanatkârlar ve ilgili işlerde’ çalışanlar olarak ifade edilen işler. Tesis ve makine operatörleri ve montajcılar, hizmet ve satış elemanları açık işlerin en fazla olduğu meslekler içerisinde.
Mesleki eğitim şart
Mesleki eğitimin toplumdaki itibarının zedelenmesi, yükseköğretimin tek çare olarak görülmesi gibi problemler nedeniyle işgücü piyasasının ihtiyaçları ile eğitim sistemi arasındaki bağ ne yazık ki kopmuş durumda. Bu nedenle de mezunların becerileri ile işverenlerin ihtiyaçları örtüşmüyor. Böyle olunca da bir yandan üniversite mezunları iş bulamazken, diğer yanda da işverenler eleman bulamıyor.
Mesleksizlik ön planda
Açık işlerin detaylı meslek dağılımına bakıldığında mesleksizlik probleminin ve ara eleman açığının çok ciddi boyutta olduğu görülüyor. Açık işin en fazla olduğu mesleklerin başında makineci (dikiş), satış danışmanı, çağrı merkezi görevlisi, gaz altı kaynakçısı, garsonluk geliyor. Bunun yanında dökümcü (metal), et ve et ürünleri işlemecisi, kasap, CNC torna tezgahı operatörü, çelik konstrüksiyon işçisi gibi mesleki eğitime dayalı mesleklerde de açık var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir