Çalışan annelere bakıcı parası devletten!

İzmir’den okurumuz Saliha Tezcan soruyor: “Bünyamin bey, İzmir Bayraklı’da oturuyorum. Doğum yapmadan önce çalışıyordum. Ellerinizden öper altı aylık bir çocuğum var. Tekrar çalışmaya başlamak istiyorum. Çalışan annelere bakıcı tutmak için para veriliyormuş diye duydum, doğru mu? Bu parayı ben de alabilir miyim?”

Sayın okurum, doğru duymuşsunuz çalışma yaşamında kadın istihdamının desteklenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uygulanan yeni bir proje var.

“Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” projesiyle ilk kez iş hayatına girecek ya da iş hayatına geri dönecek küçük çocuk sahibi olan annelere bir işverenin yanında çalışmaları halinde çocuklarının bakımı için parasal destek sağlanıyor.

Verilecek bu parasal destek ile çocuk bakıcısı istihdam edebilmeleri ve çalışmaya devam edebilmeleri amaçlanıyor.

Bu projenin amacı kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması, çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak işgücü piyasasından kopmalarının önlenmesi ve genel olarak kadınların işgücüne katılımlarının artırılması…

Peki, projeden nasıl faydalanabilirsiniz, nasıl başvurmalısınız? Ayrıntılı olarak açıklayalım.

Hangi Anneler Faydalanabilir?

Öncelikle hangi annelerin bakıcı desteğinden yararlanabileceğini anlatalım…

İlk olarak şunu söyleyelim: Bu bir proje olduğundan ülke genelinde uygulanmıyor. Desteğe yalnızca İzmir, Bursa ve Antalya ilinde ikamet eden annelerbaşvurabiliyor..

Bu iller sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyleri, sigortalı çalışan kadın sayıları, bir yılda analık iznine ayrılan ortalama çalışan kadın sayıları ve nüfuslarına göre seçilmiş bulmakta…

Keza annelerin hizmet akdi ile işçi olarak tam zamanlı çalışması gerekiyor. Başka bir şart olarak da, annenin çalıştığı işten elde ettiği brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını (2015 ikinci altı ayı için 2.546 TL)’yi aşmamalı.

Proje kapsamındaki annelerin çocuklarının bakımı için tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri de zorunlu. Bu bakıcı kendisi veya eşinin birinci derecede akrabası olmamalı; çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. derece dahil akrabalık ilişkisi olmaması gerekiyor…

Bebeğiniz İki Yaşından Küçük Olmalı

Bir başka şart da çocuğun yaşı ile ilgili: Projeden yararlanacak annelerin çocuğunun 2 yaşını doldurmamış olması (0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil)) gerekiyor.

Projeye başvurulan tarihte analık izni süresinin de geçmemiş olması şart.

Proje kapsamındaki kadının bir başkasının çocuğuna bakıcı olarak çalışmıyor olması da gerekli şartlardan…

Tüm bu şartları sağlayan annelerin ise bakıcı parası olarak 300 Euro’ya kadar ücretleri devlet tarafından karşılanıyor…

Proje kapsamında 5 bin anneye destek verilecek. Bu annelerin tutacağı bakıcı 5 bin kadın daha olacağı dikkate alınırsa projede toplamda 10 bin kadın çalışma yaşamına kazandırılacak…

Desteğe Nasıl Başvurabilirsiniz?

Projeden yararlanmak isteyenlerin yapması gereken şey Sosyal Güvenlik Kurumunun web sayfası www.sgk.gov.tr ye girmek.

Aynı şekilde proje web sayfası www.evdecocukbakimi.net adresinden de başvuru yapılabilmesi mümkün…

Projenin ön başvuruları 25 Haziran’dan bu yana devam etmekte… Kesin kayıtlar ise 6 Temmuzda başladı…

Başvuru yapanların başvuruları Çalışma Bakanlığı tarafından değerlendiriliyor, uygun olanlar tespit ediliyor, kesin kayıtları yapılıyor…

Proje kapsamında her ay için 300 Euro destek sağlanıyor.

Bu desteğin ilk taksidi ise 15 Eylül’de Halkbankası’ndaki hesaplara ödenmeye başlanacak. Takip eden ödemeler de proje bitene kadar her ay 15’inde yapılacak.

Destek Alırsanız Hangi Yükümlülükleriniz Var?

Destekten faydalanan annelerin yanlarında çalıştırdıkları bakıcıların ücretlerini veSGK primlerini düzenli ödemeleri gerekiyor.

Projeden faydalanan annelerin yükümlülükleri şunlar:

•          Takvim ayları itibariyle aylık 30 gün bir işverenin yanında çalışmaları

•          Yanlarında çalıştırdıkları çocuk bakıcısının ücretini zamanında ödemeleri

•          Takvim ayları itibariyle bakıcı adına 30 gün sosyal güvenlik primlerini düzenli olarak yatırmaları,

•          Çocuk bakıcısının iş kazası geçirmesi veya meslek hastalığına yakalanması halinde bunun süresi içinde SGK’ya bildiriminin yapılması,

•          Evde sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıkları için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirtilen diğer yükümlülükleri yerine getirmeleri,

•          Bakıcının, çocuğun ya da kendisinin durumlarında projeyi etkileyecek değişiklikleri (evlenme, boşanma, işten çıkma, vefat vb.) ilgili il müdürlüğüne 15 gün içerisinde bildirmeleri.

Bakıcıya Ne Kadar Ödeyeceksiniz?

2015 yılı ikinci altı aylık dönem için gelir vergisinden muaf olan kişiler için geçerli olan net asgari ücret 1.082,47 TL olarak belirlenmiş bulunuyor. Buna göre proje kapsamındaki çocuk bakıcılarına ödenecek maaşın 1.082,47 TL’nin altında olmaması gerekmekte.

Anne bakıcının maaşını, proje kapsamında Türkiye Halk Bankası’nda açtırmış olduğu TL hesabından, Bakıcının proje kapsamında Türkiye Halk Bankası’nda açtırmış olduğu TL hesabına havale yapmak suretiyle ödeyecek. Havalenin açıklama kısmına “Maaş” yazılması yeterli.

Maaş ödemesinin elden yapılması veya başka bir Banka üzerinden veya aynı bankada bulunan başka bir hesap üzerinden havale yapılmak suretiyle ödenmesi durumlarında hibe desteği verilmeyecek.

Maaş ödemelerinin idareye bildirilen Türkiye Halk Bankası TL hesapları üzerinden yapılması zorunlu…

Bakıcıların primleri ise PTT üzerinden, kendi T.C. Kimlik Numaranızı belirtilerek ödenebiliyor.

Bünyamin Esen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir