Başbakan Yardımcısı Şimşek, Gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

Başbakan Davutoğlu’nun geçen hafta açıkladığı eylem planında bir haftada hayata geçirilmesi planlanan gençlere faizsiz kredi,çeyiz hesabına yüzde 20 katkı, esnaf, çiftçilere yönelik eylemleri içeren kararname taslakları hazırlandı.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında bir haftada hayata geçirmeyi planladığı, esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik eylemleri içeren kararname taslaklarını imzaladığını belirterek, söz konusu taslakların Başbakanlığa sevk edildiğini bildirdi. Taslaklardaki düzenlemeler hakkında bilgi veren Şimşek, söz konusu taslaklarının eylem planında yer alan ‘çeyiz hesabı uygulaması, gençlere 100 bin lira faizsiz kredi desteği verilmesi ve Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 100 bin liraya kadar yüzde 85 kefalet imkanı sağlanması, esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ve çiftçilere sera desteği sağlanmasına’ dönük eylemleri içerdiğini anlattı.

Gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

 ‘Gençlere 100 bin lira faizsiz kredi desteği verilmesi’ taahhüdü kapsamında, KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarların KOSGEB tarafından onaylanan projelerine 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı getirildiğine dikkati çeken Şimşek, Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Taslağı ile de genç girişimcilerin 100 bin liraya kadar yüzde 85 Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilmelerine imkan sağlandığını vurguladı.

Çeyiz hesabına devletten yüzde 20 katkı

Şimşek, çeyiz hesabı ve devlet katkısına ilişkin usul ve esaslara dair taslağa ilişkin şu bilgileri verdi: “Taslak ile çeyiz hesabının açılması ve işleyişine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu kapsamda, katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için, Türk vatandaşı olması, yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açmaları ve bu hesaba evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları (düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır 1.000 lira), 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları gerekmektedir. Bu koşulları yerine getiren katılımcıya evliliğini beyan etmesini takiben evlilik tarihi itibariyle hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20’sine kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devlet katkısı ödemesi yapacaktır. Devlet katkısı için azami tutar 5 bin lira olup, her yıl yeniden değerleme oranında artırılacaktır.” Açılan çeyiz hesaplarında biriken tutarın bankalar tarafından nemalandırılacağını ve devlet katkısının da nemalanan toplam tutar üzerinden ödeneceğini belirten Şimşek, ayrıca evlenen çiftlerden, kriterleri yerine getiren her bir eşin devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabileceğini söyledi.

Çiftçilere sera modernizasyonu desteği

Tarımsal kesime düşük faizli kredi kullandırılmasına yönelik uygulama kapsamında, halihazırda ‘kontrollü örtü altı tarımı’ adı altında sera yatırımları için çiftçilere yüzde 75’e kadar faiz indirimli kredi kullandırıldığını hatırlatan Şimşek ‘Çiftçilere sera desteği verilmesi’ kapsamında, ilave olarak faizsiz 100 bin liraya kadar sera modernizasyonu için destek verilmesinin amaçlandığını, bu çerçevede ilgili kararnamede değişiklik yapıldığını ifade etti.

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi desteği

Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla Hazine destekli faiz indirimli kredi kullandırıldığını ifade eden Şimşek, taahhüt edilen 30 bin lira faizsiz kredi desteğinin ivedilikle uygulamaya konulması amacıyla 2015 yılı kararnamesinde değişiklik yapıldığını kaydetti. Şimşek “Böylece, esnafın makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla krediyi Hazine destekli olarak faizsiz kullanma imkanı oluştu” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir