Araç Alım, Satım, Kiralama Yapanlar İçin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı Vergi Usul Kanunu Sıra No 535 Tebliğ ile e-Fatura uygulaması zorunluluğunda ciro limitlerini düşürdü. Ayrıca e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına dâhil olacak sektör ve mükellef gruplarını genişletti.

Tebliğ kapsamında; 2021 hesap dönemi için 4 Milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 3 Milyon TL ve üzeri brüt satış geliri olan mükellefler, e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu kapsamına alındı. Ayrıca e-Ticaret yapanlar, araç alım satımı yapanlar, oteller, emlak ve gayrımenkul alım satımı yapanlar içinde e-Fatura ve e-Arşiv Fatura zorunluluğu getirildi.

Araç alım, satım, kiralama yapanlar için e-Fatura ve e-Arşiv Fatura zorunluluğu nedir? Galerilerin e-Fatura geçiş süresi ne zaman?

Gayrimenkul veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükellefler;

  • 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL olanlar, 01.07.2022 tarihine kadar,
  • 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri,

brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar, ilgili hesap dönemini izleyen yedinci ayın başına kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş yapmak zorundalar.

Araç alım, satım, kiralama yapanlar için e-Defter zorunluluğu nedir?

2022 yılı içinde zorunlu olarak e-Fatura uygulamasına geçen mükelleflerin 1 Ocak 2023 itibariyle e-Defter uygulamasına da geçmeleri zorunludur.

Araç alım satım ve kiralama yapanlar e-Faturaya nasıl geçiş yapacak? e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

Tüzel kişilerin Mali Mühür, Gerçek kişilerin ise e-İmza temin etmeleri ve Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak e-Fatura Başvuru Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı onaylı Özel Entegratör olarak e-Fatura geçiş sürecinize dair her türlü desteği alanında uzman ekiplerimizle ücretsiz sağlıyoruz. Mysoft olarak müşterimize 7/24 kesintisiz hizmeti en uygun fiyata veriyoruz. Size en uygun fiyat tekliflerin verbilmemiz için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

e-Fatura başvurusu ne zaman yapılabilir?

e-Fatura uygulamasına istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz. e-Fatura zorunluluk kapsamında iseniz 01.07.2022 tarihine kadar gerekli hazırlıkları yaparak e-Fatura uygulamasına geçiş yapmanız gerekmektedir.

Araç alım satım ve kiralama yapanlar için en iyi e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Programı

Son derece iyi tasarlanmış mobil ve tabletlere uyumlu, kullanıcı dostu Mysoft e-Fatura Portal uygulamamızla e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleyebilir, müşterinize gönderebilir ve alabilirsiniz. e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarımızı temel düzeyde internet kullanan herkes, kolaylıkla kullanabilir.

Online ön muhasebe programı Mysoft Lonca Ön Muhasebe Programıyla bütünleşik çalışan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarımız sürekli kendini günceller. Güncellemelerden herhangi bir ücret talep edilmez. İnternet tabanlı muhasebe programı olduğu için internetin olduğu her yerden muhasebe işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Masaüstü programlardan farklı olarak donanım ve yazılım yatırımı gerektirmez. İnternetin olduğu her cihazdan sisteme giriş sağlarsınız. Verileriniz son derce güvenli bir şekilde Turkcell veri merkezlerinde İstanbul ve Ankara da 4 yedekle 10 yıl boyunca saklanır. Yedekleme için ayrıca bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Sisteme birden çok kullanıcı atayabilir ve raporlar oluşturabilirsiniz. Mysoft’un 7/24 destek hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir